bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

VALİ COŞ’TAN İBRETLİK HİKAYE

BİR TÜRKİYE GERÇEĞİ ANCAK BÖYLE ANLATILABİLİRDİ Vali Coş ,muhtarlarla yaptığı toplantıda hamalın üzerinde taşıdığı urganın hesabını sabaha dek sorgu meleklerine veremediği hikayesini anlatarak mal mülk edinirken harama ve helale çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Vali Coş, anlattığı bu hikaye ile bir anlamda Türkiye gerçeğini gözler önüne serdi.

VALİ COŞ’TAN İBRETLİK HİKAYE
VALİ COŞ’TAN İBRETLİK HİKAYE
Bu içerik 862 kez okundu.

Muhtarlarla görüşen vali Coş, konuşmasında geçmişte anlatılan bir hikayeyi tekrardan anlattı.Hikaye şöyle;

Zengin bir işadamı bir gün  hak vacip olur vefat eder. İşadamı geride bir vasiyet bırakmıştır. Vasiyetname açılır ora da şu yazmaktadır: “ Ben öldüğümde her kim ki benim kabrimde benimle ilk akşamı geçirirse malvarlığımın yarısı ona verilecektir…

Vasiyetnameyi dinleyen hiç kimse buna razı olmaz derken oradan bir hamal  geçmektedir.  Günlük kazanıp günlük yiyen hamal bu işe aday olduğunu söyler ve mevta ile birlikte kabre gömülür.  Sorgu melekleri gelir, birinin ölü diğerinin canlı olarak bulunduğu mezarda ,bir melek; “ biri nasılsa bizim, işe canlı olandan başlayalım” der ve bu fikir kabul görür.

Hava ışıyana kadar sorgu devam eder, hamal hiçbir şeyi olmadığını sadece boynunda taşıdığı urganla yük taşıyarak hayatını idame ettirdiğini söylese de, meleklerin, “ nerden aldın, nasıl aldın, kaça aldın, nerde kullandın vs. “ suallerine cevap vermekte zorlanır. Gün aydınlanmış sorgu bitmiştir. Hamal kan ter içerisinde mezardan çıkartılır. Bitkin bir haldedir. Çıkartanlar hamala sorarlar: “ aşağıda ne oldu?”

Hamal sorgu meleklerinin sorularına muhatap olduğunu ancak ömründeki tek mal varlığı olan urgan’ın hesabını sabaha dek veremediğini söyleyerek; “  ben bir hamal olarak sırtımdaki urgan’ın hesabını sabaha dek veremedim peki ya o ölen garip bu kadar dünya malının hesabını nasıl verecek? Ben mal mülk istemiyorum, ben halimden memnunum” diyerek oradan uzaklaşır.

Kıssadan hisse: Vali Coş, anlattığı hikayenin ardından  bulunduğu yorumda; “siz siz olun hesabını veremeyeceğiniz bir malı kazanırken harama ve helale çok dikkat ediniz” yorumunda bulunur. Vali Coş, bundan hareketle  KYK yurtlarının  yaklaşık 15-17 yıl önce yapılmasına, günümüz teknolojisi ve imkanlarına rağmen binaların depreme dayanıklılık konusunda sınıfı geçememesini eleştirerek;  “arkadaş, ecdadımızın yokluk içerisinde, demirin, çimentonun, mühendisin, kontrollerin olmadığı bir dönemde yaptıkları binaların yüz yıllardır geçirdiği evrelere rağmen ayakta duruyor olması karşısında bugün yapılan binaların dayanıksızlığını haram ve helale bakmaksızın para kazanmak, mal mülk edinmek hırsı olduğunu söyledi.  Sanırım hepimizin ders alması gereken bu hikaye bir Türkiye gerçeğini ortaya koyuyor.   AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaçak içki operasyonu
Kaçak içki operasyonu
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?