bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Referandum sonuçlarını 1 Kasım'la kıyaslamak!..

Her ne kadar 15 Temmuz öncesi ile bugünün siyasi tabloyu kıyaslamak gerçek manada sonuç vermeyecek olsa da; geleneğe uyalım ve Hendek’teki duruma bakalım. İşte Hendek Kulisinde bu hafta...

Referandum sonuçlarını 1 Kasım'la kıyaslamak!..
Referandum sonuçlarını 1 Kasım'la kıyaslamak!..
Bu içerik 928 kez okundu.

 

15 Temmuz öncesi seçim sonuçlarıyla, 16 Nisan referandum sonuçlarını karşılaştırmak ne kadar doğru sonuç verir tartışmaya açık bir konu.

Ancak, bir önceki seçimler muhakkak kıyaslanır ve gelenekte budur.

Gerçi ısrarla bu referandumun bir siyasi parti yarışı olmadığına dem vuruldu. Ancak ne olduysa referandum sonuçları gelmeye başladığı andan itibaren 1 Kasım genel seçimleri baz alınarak istatistik çıkarılmaya çalışıldı.

Her ne kadar 15 Temmuz öncesi ile bugünün siyasi tabloyu kıyaslamak gerçek manada sonuç vermeyecek olsa da; geleneğe uyalım ve Hendek’teki duruma bakalım.

Referandumun Evet cephesini oluşturan 2 güçlü parti AKP ile MHP’nin 1 Kasım’da Hendek’te aldıkları oy yüzdesi toplamda 82’yi bulmuştu. 16 Nisan’da ise sandıktan yüzde 70.5 Evet, yüzde 29.5 Hayır oyu çıktı. İki seçim kıyaslandığında AKP ile MHP’nin yüzde 12’lik kayıp yaşadığı söylenebilir. Buna karşılık Hayır cephesinde yer alan CHP, Saadet ve HDP’nin 1 Kasım seçimlerinde Hendek’te aldıkları toplam oy oranı yüzde 16 olarak hesaplanıyor. Hendek’ten çıkan yüzde 29.5’lik Hayır oylarıyla bu 3 partinin oy oranın yükseldiğinden söz etmekte mümkün.

Sakarya genelinde ise durum şöyle:

AKP ve MHP’nin 1 Kasım seçimlerinde aldıkları toplam oy oranı yüzde 79.8’di. Referandumda ise çıkan evet oyu oranı yüzde 68.1 olarak yansıdı. Bu kıyaslamaya göre, AKP ile MHP’nin 1 Kasım seçimlerinin aksine yüzde 11.7’lik oy kaybettiği görülüyor.

Hayır cephesinde yer alan CHP, Saadet ve HDP’nin 1 Kasım seçim sonuçlarına göre, toplam oy oranı yüzde 18.4 seviyesinde. Buna göre, Hayır bloğundaki partilerin Sakarya genelinde yüzde 11.1’lik yükselişi var.

 

Adem Öz’den dikkat çeken paylaşımlar…

 

Öz Orman İş Sendikası Sakarya Bölge Temsilcisi Adem Öz, 16 Nisan referandum sonuçlarının ardından sosyal paylaşımlarıyla dikkat çekti.

Partisinin Hendek’teki emektarlarından da olan Öz, paylaşımlarıyla Hayır oyu veren AK Partililere böyle sitem etti:

“Bırak 48.5’i AK Parti’nin içindeki AKP’lileri görün. Yeter”

“CHP’nin, MHP muhaliflerinin, FETÖ’cülerin, PKK’nın, Avrupa’nın ve hülasa tüm Hayır oyu verenlerin Hayır’ına eyvallah. Ama AK Partili’yim deyip Hayır veren hainleri güç hazmediyorum. Hakkımı helal etmiyorum”

 

    Kemaliye'de 7 oyla…

 

    Kentsel dönüşüm çıkmazının yaşandığı Kemaliye Mahallesi'nden de Evet çıktı ancak sadece 7 oy farkla…

    Bin 290 kayıtlı seçmenin bulunduğu Kemaliye'de bin 99 seçmen sandığa gitti. Kullanılan oyların 546'sı Evet olarak sayıldı. 553 kişi ise Hayır oyu kullandı.

     Bu sayılarla Evet oyu sadece 7 farkla geçebildi.

     Kentsel dönüşüm nedeniyle özellikle yerel yönetime tepkili olan mahallede, Evet ve Hayır oylarının başa baş gittiği gözlendi. 

 

Kalayık’ta düşük katılım

 

Hendek genelinde referanduma katılım oranının en düşük olduğu mahalle, Kalayık oldu. Kalayık Mahallesi’nde kayıtlı 217 seçmenden sadece 88’i sandık başına gitti. Kullanılan oylardan 66’sı Evet, 22’si ise Hayır olarak yansıdı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlılarımız Bizim Baş tacımızdır
Yaşlılarımız Bizim Baş tacımızdır
ŞEVKİ YILMAZ HENDEK’DE PROGRAMA KATILDI
ŞEVKİ YILMAZ HENDEK’DE PROGRAMA KATILDI