bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

BAHÇELİ'NİN İLK GÜN SÖYLEDİĞİ SÖYLEM GERÇEKLEŞTİ VE BEKLENEN OLDU

Başbakan Davutoğlu: Koalisyon İhtimalleri Bitti Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Bahçeli'yle yaptığı görüşme sonrası açıklama yaparak koalisyon ihtimallerinin bittiğini söyledi.

BAHÇELİ'NİN İLK GÜN SÖYLEDİĞİ SÖYLEM GERÇEKLEŞTİ VE BEKLENEN OLDU
BAHÇELİ'NİN İLK GÜN SÖYLEDİĞİ SÖYLEM GERÇEKLEŞTİ VE BEKLENEN OLDU
Bu içerik 487 kez okundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'yle yaptığı koalisyon görüşmesi sonrası açıklamalar yaptı. Davutoğlu, "Bahçeli AK Parti ile koalisyon imkanını görmediğini ifade etti" dedi. Davutoğlu, Bahçeli'nin seçim hükümeti ve erken seçim gibi seçenekleri de kabul etmediğini belirtti. MHP yapılan görüşmede koalisyon için öne sürdüğü 4 şarttan geri adım atmadı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan bölümler;

- Her şeyden önce görev aldıktan sonra 13 temmuz'da Kılıçdaroğlu, 14 temmuz'da Bahçeli ile görüştüğümde yol haritasını kamuoyuyla paylaşmıştım.

- Bahçeli'yle bir araya geldik. Bunu daha önce de hem Kılıçdaroğlu hem de Bahçeli'ye ayrı ayrı, diğer tarafla da görüşeceğimizi paylaşmıştım.

- Samimi dürüst açık yürekli bir görüşme gerçekleştirdik. Güvenlik operasyonları bağlamında bilgi paylaşımı oldu. Geldiğimiz son aşamayı telefonla daha önce paylaşmıştım. Kılıçdaroğlu'na da bilgi aktarmıştım. Bahçeli'ye de terörle mücadele konusunda geldiğimiz aşamayı paylaştım. Bugünlerde bölgede çevremizde yaşanan gelişmeler ve terörle mücadele konusunda geldiğimiz nokta etrafında da, ülkemizin hükümetsi zkalşmaması için daha önce kendisiyle mutabık kaldığımız şekilde görüşmeyi gerçekleştirmek istediğimi ifade ettim.

"BAHÇELİ KOALİSYON İHTİMALİ GÖRMEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

- Kendisi de açık bir ifadeyle ve tam bir dürüstlük içinde, daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğu 4 konuyu da gündeme getirerek, bunları tek tek ele alındığında Ak Parti ile koalisyon imkanını görmediğini ifade etti. Ben kendisinin yaklaşımını, genel başkan olarak saygıyla karşıladığımızı ifade ettim. Daha sonra olabilecek senaryolarla, bir koalisyon mümkün görülmüyor, kısa süreli seçim koalisyonu mümkün görünmüyor, azınlık hükümeti destek vermeyeceklerini belirtmişti. Erken seçim kararı için de bir hükümet Meclis'e gelirse, Meclis'i toplamak isterse toplantıya katılacaklarını ve erken seçime de destek vermeyeceklerini ifade etti.

MHP 4 ŞARTTAN GERİ ADIM ATMADI

- Cumhurbaşkanı makamı ile ilgili herhangi bir konuyu koalisyon görüşmelerinin bir parçası yapmayacağımızı söyledim. Çözüm süreci ile ilgili, terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğimizi söyledim. 17-25 Aralık konusunda gündeme getirdiği bağlam ile de bunların paralel yapılanma çerçevesinde darbe teşebbüsü olduğunu ancak şeffaflık için her türlü adımı atacağımızı söyledim. Maalesef, çok arzu etmemize rağmen, Sayın Kılıçdaroğlu ya da Sayın Bahçeli ile koalisyon oluşturma imkanımızın olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır. İlk fırsatta MKYK'yı toplayarak ardından Cumhurbaşkanımızla istişare yapıp yeni değerlendirmelerde bulunacağız.

"KOALİSYON İHTİMALLERİ BİTTİ"

- Sayın Bahçeli daha görüşmenin başında koalisyon olmayacağını söylemesi ile koalisyon ihtimalleri bitmiş oldu. Şu andaki tabloda koalisyon yapabilecek yol gözükmüyor. Elimden gelen bütün çabayı sarfettim.

"GÖREVİ İADE EDECEĞİM"

9 Temmuz'dan bu yana olabilecek bütün yolları denediğime inanıyorum. Ama muhatabım olan Genel Başkanların karar süreçlerine saygım sonsuz. Ben Cumhurbaşkanı ile görüşüp gerekirse görevi iade edeceğim.

7 Haziran seçimleri akşamı yaptığı açıklama ile dikkatleri üzerinde toplayan MHP genel başkanı Devlet Bahçeli, ne kadar öngörülü olduğunu bugün gerçekleşen toplantı sonrası bir kez daha ortaya çıktı. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR