bizimhendek.com
Advert
Advert

YETER Kİ ALLAH YÜREKLERİMİZİ ENGELLİ YAPMASIN…

İlçemizde yaşayan engelli kardeşlerimize ablalık eden Zahide Ortaçer, dertlerini, sıkıntılarını çok iyi bildiği yakın engelli arkadaşları ile kahvaltı programında buluştu.

YETER Kİ ALLAH YÜREKLERİMİZİ ENGELLİ YAPMASIN…
YETER Kİ ALLAH YÜREKLERİMİZİ ENGELLİ YAPMASIN… admin
Bu içerik 102 kez okundu.

Kahvaltı programına  diyaliz hastaları, görme engelli, zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlardan toplam 10 kişi katıldı. Her bireyin birer engelli adayı olduğu günümüzde gerek Hendek Belediyesinin gerekse bazı dernek,kurum ve kuruluşların maddi ve manevi katkıları ile hayata tutunan, toplumda utanılan, acınılan değil tam tersine örnek alınan bireyler olarak karşımıza çıkan kardeşlerimizin bu birlikteliğini kıskanmamak mümkün değil.

Gelin onların sorunlarını  engelli bir kardeşimizin ağzından dinleyelim…

   Oysaki engelliler çok şey istemiyor. Sosyal devlet anlayışını, toplumun bir parçası olarak hareket edebilmeyi. özel gereksinimlere rağmen sıradan olmayı, yani olması gerekenleri istiyor. Bir engelli birey, doğal olmak ve doğal kabul edilmek ister. Çünkü o da sıradan bir insandır. Bir engelli birey, toplumdan soyutlandırılarak sınıflandırılmak istemez. Çünkü o da her insan gibi toplumun bir parçasıdır. Gündelik yaşamında karşılaşması muhtemel olan sorunlarında dahi, 'sen dur', 'sen yapamazsın', 'sen nasıl yapacaksın?' gibi diyaloglar onu çok rahatsız eder. Çünkü, bir şeyleri başarmaya çalışırken önüne bu türde toplum engeli çıkması, onun azminin kırılmasına neden olan en büyük etkenlerdendir. Engellileri olduğu gibi kabul etmemek, 'engelli' diye toplumdan soyutlamak, onların dışlandığının göstergesidir. Buradaki olduğu gibi kabul etmeme vurgusu, vücut engelleri değil, engellilerin de sıradan bir insan olduğunun fark edilememesi meselesidir aslında…

Sonuç olarak kabul etmeliyiz ki engelliler de sıradan bireylerden farksız olarak toplumun bir parçasıdır. Acımak, muhtaç gözüyle bakmak ya da üzülmek yerine anlamalı, fark etmeli ki engellerin aşabilinmesi için umut olabilsin insan. Aksi yönde atılan tüm adımlar, umut değil, engel olacaktır engelliler için. Engel değil, umut olabilen engelsiz bir toplum için mücadeleye devam edeceğiz inşallah.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK’DE TATİL VE KARNE SEVİNCİ
HENDEK’DE TATİL VE KARNE SEVİNCİ
GELECEK PARTİSİ ADINA SAKARYA'NIN ÖNEMİ BİR BAŞKA
GELECEK PARTİSİ ADINA SAKARYA'NIN ÖNEMİ BİR BAŞKA