bizimhendek.com
Advert

SİGARAYA CEZA BACALARA ÖDÜL...

Hadi iktidar suçlu, iktidar ortağı suçlu… Peki mecliste muhalefet koltuklarında oturan ve tribüne oynayarak halkı iktidara karşı örgütlemeye çalışan CHP, İYİ ve HDP’nin yasa tasarısının oylamasındaki vurdumduymaz tavrına ne diyeceğiz?

SİGARAYA CEZA BACALARA ÖDÜL...
SİGARAYA CEZA BACALARA ÖDÜL... admin
Bu içerik 553 kez okundu.

    Özel aracı içerisinde bir sigara içene ceza yazan devletin kitlesel ölümlere yol açan termik santral bacalarından çıkan zehiri görmezden gelmesi başkandan VETO yedi.

 

   Başta insan sağlığı olmak üzere doğayı kirleteni kitlesel ölümlere yol açabilecek olan  (Termik Santrallerin bacalarına filitre takılmasının 2,5 yıl daha ertelenmesinin) ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın VETO’sundan bahsediyorum.Tabi torba yasa hazırlandığında içinde olan yasa tekliflerinin Cumhurbaşkanı tarafından biliniyor olup olmaması, mecliste yasa teklifine evet yönünde kullandığı oyun karşılığının Cumhurbaşkanınca veto edilmesi üzerine bu kez attığı tivitlerle Cumhurbaşkanına teşekkür eden vekillerin tavrı tutumu ne anlam taşıyor? Onlara hatırlatmak isterim ki ülke yönetiyorsunuz perde oyunu değil...

    Torba yasa meclise geldi.

   Yasa tasarısı üzerinde konuşma yapan iktidar ve iktidar ortağı vekiller bunun yaşam hakkını ihlal ettiğini, toplu ölümlere yol açacağını söylemelerine rağmen aynı yasa tasarısı yine  iktidar ve ortağının oylarıyla  kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanının önüne gitti ve başkanlık sisteminin ilk vetosu gerçekleşti.

Veto gerekçesi neydi?

    (İnsan sağlığı ve kitlesel ölümler. 6 yıldır söz verdikleri halde bacalarına filitre taktırmayan müteşebbislerin uzatılacak 2,5 yıllık dönemde de bacalarına filitre taktırmayacakları inancının oluşması)

Bütün bunlar meclisteki rutin gelişmelerdi. Birde rutinin dışındaki gelişmeler vardı ki evlere şenlik…

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kaç vekil bulunuyor?  

-600!!!

Meclisteki  sandalye dağılımına bakacak olursak;

AKP: 293

MHP: 50

CHP: 146

HDP: 67

İYİ: 44

Şimdi mecliste kabul edilen yasanın oylamasına hangi partiden kaç milletvekili katıldı ona bakalım…

KATILIM

AKP: 203

MHP: 14

CHP: 25

HDP: 4

İYİ: 7

Bundan sonra ne olacak?

550 milletvekilli Meclis'te 139 milletvekilinin TBMM Genel Kurulu'nda hazır bulunması, bir kanunun kabulü için yeterli oluyordu. 600 milletvekilli Meclis'te ise bu sayı 151 olacağı için yeni dönemde karar yeter sayısı 151 olarak uygulanacak. Cumhurbaşkanının iadesinden sonra 301 oy yeterli olacak.

Şimdi soru şu olmalı?

Vatandaşı temsilen mecliste bulunan milletvekilleri vatandaşın yaşamını  yakından ilgilendiren bir yasa tasarısı oylanıyor mecliste toplam katılım sayısı 253… Toplam vekil sayısının yarısı bile değil.

Yazılı ve görsel basına baktığımızda iktidara yakın olanlar farklı iktidar karşıtı olanlar farklı telden çalıyor. Hani bizde bir söz vardı…

 DOĞRU TEKTİR…

Şu halde o tek;

vekiller; çıkartacakları yasa tasarısı kendilerini yakından ilgilendirdiğinde  paydaş olabilirlerken, konu vatandaşın sorunu ise ayraş olabiliyorlar…

Hülasa yaşanan bu gelişmeler bize ne şamın şekeri ne arabın yüzü dedirtiyor.

Merhum Cumhurbaşkanı Demirel’e bir gazeteci sordu:

-Muhalefette iken savunduğunuzu iktidarda farklı yorumluyorsunuz,bunun nedeni nedir? Dediğinde  hazır cevap Demirel;

- Muhalefette iken halkı,

-İktidarda iken devleti savunuyorum!!!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK  ANTLAŞMA!
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK ANTLAŞMA!