bizimhendek.com
Advert
Advert

FINDIK FİYATINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR 14.75 TL

Fındık hasadı öncesinde devletin Giresun levant fındık fiyatını 16,5 tl olarak açıklaması üreticiyi sevindirmişti. TMO ve Fiskobirlik’in piyasayı tüccarın eline bırakmamak adına piyasaya girmesi üreticinin güvenini kazanmıştı. Ancak son yaşanan gelişmeler fındıkçıyı hüsrana uğratıyor.

FINDIK FİYATINDA  DÜŞÜŞ YAŞANIYOR  14.75 TL
FINDIK FİYATINDA  DÜŞÜŞ YAŞANIYOR  14.75 TL admin
Bu içerik 987 kez okundu.

Nasıl mı?

İlçemizde TMO ya da Fiskobrlik kuruluşunun  bir ofisi olmayışı, fındığını satmak isteyen vatandaşın yüklemesi,nakliyesi ve nem oranının % 6 dan az olması ve bunun yanı sıra bu yıl bereketli sezon geçiren üreticinin rekolte fazlası elde etmesi , fazla rekoltenin TMO ve Fiskobirlik tarafından alınmaması ilaveten  okulların açılması, kışın gelmesi ile kömür tedariki gibi nedenlerle  bir an önce ürününü satma derdinde olan fındıkçı ilk gün açıklanan fiyatın altında bir fiyatla karşılaştı.

Bugün itibarı ile ilçemizdeki fındık kilo fiyatının  50 randıman fındığın 14.75 tl den, randıman başına da her bir randıman için 29,5 kuruş olarak belirleniyor.

İlçemizde uzun yıllardır fındık tüccarlığı yapan  Hüya İnşaat-Fındık firması  sahibi Yaşar Akın      piyasadaki fındık fiyatının düşmesini şöyle açıkladı.

-Fındık alımına giren TMO ve Fiskobirliğin kendi belirledikleri norm ölçüler  doğrultusunda rekolte fazlası ürünü almayacak olması,

-Nakliye, yükleme indirme işleminin üreticinin cebinden çıkıyor olması,

-Üreticinin ürününü satmak için Sakarya’ya nakliye yapması,

-Emanete bırakılan fındık

-Rekolte fazlası

SİZ SİZ OLUN EMANETE FINDIK BIRAKMAYIN

“Bu etkenler nedeniyle fındık fiyatı ilk açıklandığı tarihten bu güne düşmektedir. İleriki günlerde yoğun fındığın gelmesi ve üreticinin emanete bırakması fındık fiyatının daha da düşmesine neden olacaktır.” Diyen    Yaşar  Akın; “ Siz siz olun fındığınızı peşin para ile satın.” Uyarısında bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fındık ağası     2019-08-30 Yaşar ağabeyimiz adam gibi adamdır Hendekte bir çok fındıkçı hile yaparken yaşar abi kantarını bile oynatmaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Veteran Hentbolcular  Gaffar Okkan’ı unutmadı
Veteran Hentbolcular Gaffar Okkan’ı unutmadı
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER