bizimhendek.com
Advert

Hendek dünyaya haykırdı: “ ŞİDDETİ KINIYORUZ, KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN”

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu öncülüğünde “ Kadına şiddeti kınama” yürüyüşü trafiğe kapalı olan alan Muammer Sencer Caddesi saat kulesi önünde başladı. Hendek ilçe Emniyet Müdürlüğü personelince alınan güvenlik önlemleri altında çoğunluğu bayanlardan oluşan kortej Hendek Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak kadına şiddeti protesto edip bildiri yayınladılar. Protesto yürüyüşüne CHP kadın kolları başkanlığı da destek verdi. Programa katılan kadınlar yakalarında siyah kurdela ve kadına şiddeti protesto eden dövizlerle yürüdüler. Bazı bayanların şiddete uğramış kadınları temsilen makyajlı şiddet izleri oldukça dikkat çekti.

Hendek dünyaya haykırdı: “ ŞİDDETİ KINIYORUZ, KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN”
Hendek dünyaya haykırdı: “ ŞİDDETİ KINIYORUZ, KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN” admin
Bu içerik 1084 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

BU BİRLİKTELİK BİR ÖFKE ÇIĞLIĞIDIR

Belediye önünde toplanan kortejde BBP Hendek Kadınlar Kolu başkanı Zübeyda Gürbüz tarafından basın bildirisi okunarak yaşanan kadın cinayetleri kınandı. Bildiriyi okuyan BBP İlçe Kadınlar kolu başkanı; “  bugün burada böylesi bir program vesilesi ile bir ayara gelip kenetlenmiş ve öfkeden ağlamamak için kendimizi zor tutuyorsak bu yanyana geliş bir öfke çığlığıdır” dedi.

SUSMAYACAĞIZ, YORULMAYACAĞIZ…

Bildirinin devamında; “  dünyanın her yanında bu kadın cinayetlerinin din, dil ve ırk ayrımı olmaksızın son bulması için yaptığımız bu toplantı maalesef kadınlarımızın acı bir gerçeğidir” ifadelerinin ardından ülkemizde işlenen kadın cinayetleri yıllar bazında açıklandı. Açıklamaya göre;  “2013 yılında 237, 2014 yılında 294, 2015 yılında 303, 2016 yılında 328, 2017 yılında 409 ve 2018 yılı içerisinde de 440 kadın öldürüldüğü ülkemizde kadın cinayetlerine bir yenisi daha ekleniyor. İnsanın insana eziyetin ve işkencenin yasak olduğu ve kanunlarla belirlendiği ülkemizde her ne kadar şiddeti normalleştirmek yasak olsa da bugün yaşananlar maalesef bunun tam tersi. Oysa bizim dinimize göre, örf ve ananelerimize göre kadınlar baştacımız, kadın hem toplumun hem de ailenin temelidir.

KADINLARIN ÖLDÜRÜLMEDİĞİ BİR TÜRKİYE UMUDU TAŞIYORUZ

Kadına yöneliş şiddetin son bulması ve hayatımızdan çıkması için başta devlet, STK’lar, özel sektör gelin birer fert olarak mücadele edelim. Kadınların öldürülmediği, çocukların güldüğü bir Türkiye umudu taşıyoruz. En son, çocuğunun gözleri önünde eşi tarafından boğazı kesilerek öldürülen kadın cinayetini kınıyoruz. Bizler anneyiz, sessiz kalmıyor, kabul etmiyoruz. Susmayacağız, yorulmayacağız. “ bildiri telin yürüyüşüne katılan ve destek verenler ve kendilerine destek veren Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’na  teşekkür edildi ve Peygamberimizin veda hutbesinde söylediği; ( Kadınlar size Allah’ın emanetidir) sözüyle son buldu.

KADIN SIĞINMA EVİ İSTİYORUZ

Protesto konuşmalarına destek veren CHP Kadınlar kolu başkanı da yaptığı kısa konuşmasında;  herkese bu duyarlılığından dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Nevin Kuru, “  Münevver karabulut’la başlayıp Özge Can’larla devam eden ve üç gün önce Kırıkkale ilimizde  meydana gelen Emine Bulut cinayeti  sonrasında kadınlara ihtiyaç olduğunu bir kez daha gördük. Kadınlar daha çok sahada olmalı, kadın ve erkeğin eşit olduğu günümüzde kadınların daha ön planda olmasına inananlardanım. Bu yürüyüşümüze katılan ve bizlere destek veren Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’na teşekkür ederim diyerek;  nüfusu 100 bine ulaşan ilçemizde kadın sığınma evi yapılması isteğinde bulunarak sözlerine son verdi.

KEŞKE DAHA FARKLI BİR KONU İÇİN TOPLANMIŞ OLSAYDIK

Protesto ve telin yürüyüşü sonrasında söz alan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu yaptığı konuşmasında; “ aslında sizlere hoş geldiniz demek istiyorum ama çok hoş durumdan ötürü burada toplanmadık” diyen Babaoğlu, şiddetin kelime anlamıylada kulağa hoş gelmediğini vurgulayarak; “ muhteviyetını oluşturan olaylar da hiç kimsenin tasvip etmediği  ancak bir türlü de sonunun gelmediği  gerçeklerden bir tanesidir kadın cinayetleri. Günümüzde uzay ve elektronik bir çağda yaşıyoruz. Eğitim, sağlık ve fen dalında ilerlememiz gerekirken tam tersi şiddet konularında bir ilerleme mevcut. Bunun sosyolojik boyutu vardır ve bu bir tez konusudur. Kadınlarımız bize emanettirler. Bizlerinde kızlarımız, annelerimiz ve eşlerimiz var.

“CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR” DİYEN BİR DİNİN MENSUPLARIYIZ

Annelerine saygıda hiç kusur etmezken aynı hoşgörüyü eşlerimize göstermiyoruz. Oysa yüce dinimiz bize cennetin annelerin ayakları altında olduğunu bildirirken günümüzde yaşananlardan dolayı utanç duyuyorum. Kadının yaradılış gereği erkekten farlı olması kadının ayrı bir yerde tutulmasını gerektiriyor. Evet toplumumuzda kadın erkek eşitliği var, bu çalışma hayatında var, sosyal hayatta ve günlük hayatta var. Toplumumuzda bu tür olaylara karşı otokontrol oluşmuş olsa da yeterli değil. “ diyen Babaoğlu, Hendek ilçemizde Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı’nın bir temsilciliği olduğunun altını çizerek; “ bireylerin yetkililere yaptığı ihbarlara duyarsız kalınmıyor, bu nedenle kesinlikle gördüğünüz kanunsuz işlerin  yetkililere bildirilmesini istedi.  

HENDEK’DEN DÜNYAYA SESLENİYORUZ

Babaoğlu son sözlerini şu şekilde belirtti. Babaoğlu, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını, erkeğin erkeğe, kadının çocuğuna, kadının bazen eşine karşı  uyguladığı her kanunsuzluğa karşıyız. Son kadın cinayeti artık bardağı taşıran son damla oldu. Sesimizi bir kez daha güzel ilçemiz Hendek’den dünyaya haykırıyoruz. Bugün buraya bu amaçla toplandık. Bu duyarlılığı gösteren, bizzat katılan, katılamayıp gönlü yüreği bizimle olan herkese sonsuz teşekkür etti.

Katılımcılar arasında bulunan bazı bayanlarda mikrofondan kadına şiddeti kınadıklarını ve artık sonlanması gerektiği yönünde görüşlerini ifade etmesi ile Kadına Şiddet konulu yürüyüş programı son buldu. Program sonunda tüm şehitlerimizin ve kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadınlarımız için dualar okunmasıyla tören sona erdi.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK  ANTLAŞMA!
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK ANTLAŞMA!