bizimhendek.com
Advert

FINDIKÇININ SEVİNCİ KURSAĞINDA KALDI!

Bu yıl Fındık üreticisi vaktinde açıklanan fındık fiyatına sevinirken yaşanan gelişmeler fındıkçının yeniden tüccarın kucağına düşeceğine işaret ediyor.

FINDIKÇININ SEVİNCİ  KURSAĞINDA KALDI!
FINDIKÇININ SEVİNCİ  KURSAĞINDA KALDI! admin
Bu içerik 1004 kez okundu.

ALIM İÇİN AĞIR ŞARTNAME

Fiskobirlik alım yapmak için hükümetten para beklerken hükümet ise TMO’yu piyasaya sürerek fındık alımı yapacağını duyurdu. TMO’ya fındık verecek üreticilerin , TMO İnternet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, 19 Ağustos ( Bayram sonrasından itibaren) randevu alabileceklerini açıkladı.TMO’nun pazara girmesi ile piyasalarda istikrarı sağlamaya yönelik adım atan hükümetin bu tavrıda bölgemiz açısından üretciyi memnun etmedi.  Çünkü yapılan açıklamada üretcinin fındığı TMO’ye kendisinin getirmesini, üretcinin yanlarında  ÇKS ( Çiftçi Kayıt Sistemi) belgelerini güncellemelerini,  üründeki rutubet oranının % 6’yı geçmemesi gerektiğini, buruşuk fındıkların alınmayacağını, bunun yanı sıra  üretcinin ürününü  naylon çuvallarda getirdiğinde alınmayacağını , ürünün JÜT ( Kumaş) çuvallarda getirmesini şart koşuyor. Bununla kalsa yine iyi, bunun yanı sıra ülke genelinde örneğin sadece ilçemizde geçen yıl 11.000 ton fındık üretimi gerçekleşmişken bu yıl ilçe Tarım Müdürlüğ yetkililerince  rekoltenin artış gösterdiği bu yıl itibarı ile sadece ilçemiz genelinde  geçen yıla oranla 7.000 ton rekolte fazla olacağı açıklandı.

ÜRETİCİ FAZLA REKOLTEYİ NE YAPACAK

 TMO’nun dönüm bazlı belli kriterlere göre yapılan hesaplama oranında ürün alacak olması üreticiyi kara kara düşündürüyor. Buna göre kısıtlı alım yapacağını açıklayan TMO üreticinin elindeki fazla ürünün tüccarın insafına bırakılacağı anlamını taşıyor. İşte yaşananlara bakıldığında alıma bağlanan şartlara bakıldığında üreticiyi yeni bir külfetin altına sokacak olan bu şartlar üreticide menuniyetsizlik yarattı.

EKSTRA MASRAF ÜRETİCİNİN BELİNİ BÜKÜYOR

Çok sayıda üretici kilometrelerce uzaktan fındığını JÜT çuvala dolduracak bir masraf, yükletecek bir masraf, nakliye verecek diğer bir masraf. Bu şartlarda fındık fiyatı 17.00 TL. yapılan ekstra masraflar fındık fiyatından çıkarıldığında üreticinin fındığını  piyasada tüccara vermesi daha karlı görünüyor.

ÜRETİCİNİN ÖNERİSİ: ZİRAAT ODALARI FINDIK ALSIN

 Aynı üretici fındık üreticisinin tüccarın elinden kurtulması yönünde  önerilerde bulunarak; “ arkadaş gerek TMO, FİSKOBİRLİK gerekse ZİRAAT ODALARI  işçi fiyatını belirlerlerken fındık taban fiyatlarının açıklanmasına müdahil olmuyorlar. Aynı Ziraat Odası birlikleri çiftçiye malzeme pazarlıyor, ÇKS dosyası için yüksek bedel alıyorlar. Bu nasıl çiftçiyi korumak? Sorusunu yöneltiyorlar.

HÜKÜMETTEN FİSKOBİRLİK’E TEMİNAT KARŞILIĞI 10.000 TON FINDIK

Hükümet, 2019 yılı fındık ürünü alması adına TMO stoklarında bulunan 10.000 ton fındığın Fiskobirlik’e teminat karşılığı aktardırıldığını ve fiskobirlik depolarına taşınmaya başlandığı ve taşımanın 6 ay süreceği  öğrenildi.

Fiskobirlik Genel başkanı  Lütfi Bayraktar, Fiskobirlik kuruluşunun  ticari işletme olduğuna dikkat çekerek  yeni mahsul almak için tüm çalışmaların tamamlandığını üreticiden peşin ve emenet fındık alımının yapılacağını ifade etti. Bayraktar , 2019 fındık rekoltesinin 700 bin ton ve üzerinde olacağını söyledi.

SORUNA BÜLBÜL SAHİP ÇIKIYOR

MHP Sakarya Milletvekili M.Levent Bülbül fındık konusunda üreticinin sorunlarının minimize edilmesi, üreticinin tüccarın elinde oyuncak olmamasını sağlamak adına Ankara Bakanlık düzeyinde girişimlerde bulunduğu ve konuyu meclis açıldığında meclise taşıması bekleniyor.

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?