bizimhendek.com
Advert
Advert

İKİ BAYRAMI BİRDEN KUTLAYACAĞIZ

Hendek Tüm Muhtarlar Derneği üyesi muhtarlar, daire amirleri Hendek Kaymakamı Orhan Burhan başkanlığında Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde toplandı. Toplantıya fındık rekolte artışı ve fiyatı damga vurdu.

İKİ BAYRAMI BİRDEN KUTLAYACAĞIZ
İKİ BAYRAMI BİRDEN KUTLAYACAĞIZ admin
Bu içerik 758 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Fındık mevsimine girilmesi nedeniyle alınacak önlemlerin konuşulduğu toplantıda daire müdürleri de kendi konularına ait konularda ne şekilde hareket edilmesi gerektiğini anlatarak çözüm önerilerinde bulundular.

FINDIK FİYATI 3 DOLAR

Toplantının açılış konuşmasını yapan ilçe kaymakamı Orhan Burhan,  “İlçemizin büyük oranda geçim kaynağının dayandığı Fındık için taban fiyat olarak 17.00 TL açıklandı. Bu da yaklaşık 3 dolar ediyor. Bu fiyat üreticilerimiz açısından oldukça güzel bir fiyat. İnşallah Cenab-ı Allah hayırlı hasat yapmayı nasip etsin. Çiftçimiz para kazandığı zaman ülkemizde para kazanıyor bu nedenle bu fiyat bizleri sevindirdi. İnşallah bu yıl iki bayramı bir arada yaşayacağız” diye konuşan kaymakam Burhan, bu yıl Kurban Bayraı bayramlaşma töreninin Arefe günü ilçemiz müftülük salonunda saat 11.00’de yapılacağını belirterek kurban derilerini vatandaşların istediği kişiye veya kuruma verebileceğine dikkat çekerek FETO uyarısında bulundu.

FETOCULARA DİKKAT EDİN

Allah kestiğiniz kurbanları kabul etsin temennisinde bulunan kaymakam Burhan; " derileri istediğinize verin ancak FETO'culara dikkat edin " dedi ve sözü İlçe Tarım müdürüne verdi.

HENDEK FINDIK REKOLTESİ 18.000 TON

İlçe Tarım Müdürü Erhan Sunman yaptığı bilgilendirme toplantısında;  “ ilçemiz genelinde 123.000 hektar alanda fındık üretimi gerçekleştiriliyor. Yaptığımız araştırmalarda gördükki üretim artışı mevcut. Bu yıl geçen yıla nazaran 7.000 ton daha fazla  rekolte tespit ettik. “ diyerek üreticilere muhtarlar aracılığı ile uyarılarda bulunmayı  ihmal etmedi. Sunman, ; “ özellikle yüksek rakımlı bölgelerde üreticilerimiz hasada başlamamalıdırlar. Çünkü Fındık ihraç ettiğimiz bir ürün kaliteli ve değerli olması ürünün kalitesi ile doğru orantılıdır.” Diye bilgilendirdi.

GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK,ALIYORUZ

Sunman; “ Bölgemizin coğrafi konumu dolayısı ile bu yıl aşırı yağış alan bölgemizde bazı  yerlerde su taşkınları olabileceğini dikkate alarak gerekli çalışmalarımızı yaptık.”diyerek yakın zaman önce Düzce ili Esmahanım köyünde yaşanan afeti örnek göstererek, ; “ eğer  bu bölgedede fındık hasadına başlanmış olsa ve dışarıdan işçiler gelmiş olsalarda Allah korusun daha büyük felaketler yaşayabilirdik” diyerek  bu tür yerlerin önlemlerinin alınacağını ve üreticilere bilgi aktarılacağını ifade etti.

BAHADIR;  KURBAN ÖNLEMLERİNİ ALDIK VATANDAŞIMIZ MÜSTERİH OLSUN

Toplantıya katılan Hendek Belediye Başkan yardımcısı Hüdaverdi Bahadır’da muhtarlardan gelen sorulara verdiği cevapta;  bu yıl atıl durumda olan Hendek Mezbahasının kurban boyunca  kesim yapılacağını müjdeleyerek, “  vatandaşlarımızın rahat bir ortamda kurbanlarını kesmelerini sağladığımız gibi kurban sonrası hasıl olacak olan sakatat, kemik vs. atıklar belediye personelimizce alınarak doğaya ve insan sağlığına zarar vermeksizin imhası gereçekleştirilecektir.  Sizlerden sadece şunu istirham ediyorum. Uzak mahallelerimizdeki vatandaşlarımız bir hayvan kestiklerinde  hemen aramasınlar  en azından ikindi vaktine kadar kesilen kurbanlar sonrası belediyemizi arayabilirsiniz. Personelimizi ve aracımızı daha ekonomik kullanarak belediyemize katkıda bulunmanız  yerinde olacaktır. Allah kurbanlarınızı kabul etsin” dedi.

BAŞHEKİMDE NE KADAR SUÇ VARSA MUHTARLARDA DA O KADAR SUÇ VAR!

Toplantıda söz alan ve son günlerde ilçenin birinci gündemi haline gelen Hendek Devlet Hastanesinde yaşaşananlar ve sonrasında doktor açıklarının yıllar geçmesine rağmen sorunun çözülemeyişinin sorumluluğunun kendisinde olduğu kadar muhtarlarda da olduğunu ifade eden başhekim Sedat Aydın,  Hendek Devlet Hastanesine doktor gelmeyişini yapılan menfi haberlere bağladı.

DÖNER SERMAYE PAYI TÜM ÜLKEDE % 39

Hastaların git gel yapmaması adına yeni bir projeyi hayata geçirdiğini anlattı. Başhekim Aydın, Yenimahalle muhtarı tarafından ilçe genelinde başlatılan imza kampanyasında  söylenilen; “ doktor para için çalışır, döner sermaye payı olarak Hendek’de 500 tl alan doktor Akyazı ve diğer ilçelerde 20 bin lira alırken tabiki Hendek’i tercih etmez” sözüne atıfta bulunarak “ böyle bir şey yok o hastanelerdeki doktor döner sermaye payı olarak  ne alıyorsa buradaki doktorlarda benzerini alıyor” diyerek diğer hastanelerdeki döner sermaye paylarını görüldüğü şemayı paylaşarak bunun gerçek dışı ifade olduğunu söyledi.

MUHTARLAR ŞİKAYETLERİNİ DİLE GETİRDİ

Toplantıya katılan muhtarlar  daire müdürlerinin konuşmalarının ardından söz alarak şikayetlerini dile getirip çözüm noktasında harekete geçilmesini istediler.

KULA,  NALINA DA VURDU MIHINA DA

Toplantıda hazır bulunan Hendek Tüm Muhtarlar Derneği başkanı Emin Kula  söz aldı ve başhekimin gözlerinin içine bakarak; “  doğada bir boşluk varsa doğa onu doldurur. İşleme koyduğunuzu ifade ettiğiniz projenin imza kampanyasının başlatıldığı gün servis edilmesi oldukça manidar” eleştirisinde bulundu.

Toplantı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü binası önünde toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇOK YAZIK... MUHTARLAR KENDİ GÜNLERİNE İLGİ GÖSTERMEDİ
ÇOK YAZIK... MUHTARLAR KENDİ GÜNLERİNE İLGİ GÖSTERMEDİ
SAKARYASPOR’A BAHADIR BAŞKAN
SAKARYASPOR’A BAHADIR BAŞKAN