bizimhendek.com
Advert

KIBRIS GAZİLERİNE MADALYALARI TÖRENLE VERİLDİ

20 Temmuz 1974 yılında dönemin başbakanı merhum Bülent Ecevit tarafından verilen emirle Kıbrıs’a çıkan Türk Ordusunda görev yapan Kıbrıs Gazilerine, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gönderilen altın madalyalar Hendek Kaymakamlığı Sosyal Hizmet Merkezinde düzenlenen törenle kaymakam Orhan Burhan tarafından verildi.

KIBRIS GAZİLERİNE MADALYALARI  TÖRENLE VERİLDİ
KIBRIS GAZİLERİNE MADALYALARI  TÖRENLE VERİLDİ admin
Bu içerik 821 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

28 GAZİ MADALYALARINI ALDI

Saygı duruşuyla başlayıp İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden törende 28 Kıbrıs gazisi madalyalarını aldı. Madalya törenine kaymakam Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan,  Jandarma asteğmen ve başçavuşla birlikte 28 Kıbrıs Gazisi katıldı. Tören öncesinde 1974 Kıbrıs Barış Harekatını anlatan slayt gösterisi izlendi.

Türk ordusu Kıbrıs’a barış getirdi

Madalya töreni öncesinde slayt gösterisini izleyen kaymakam Orhan Burhan, izlediği görüntülerden çok etkilendiğinden bahisle;   20 Temmuz 1974 yılında dönemin hükümet başkanı Bülent Ecevit’in zor bir karar verdiğinin altını çizerek; “ Kıbrıs Barış Harekatı hem adada yaşayan Türklere hem de Rum’lara barış getirmiştir. 1960 la başlayan, 1968’le devam eden ve nihayetinde 1974 yılında Enosisle yaşanan katliama dur demek adına başlatılan barış harekatı başarılı bir şekilde ifa edilmiş, zulme ve kıyıma  uğrayan  Türk ve Rum’lara barış getirilmiştir. 1984 yılında ilan edilen Kuzey Kıbrıs Cumhuriyetini dünyada hiçbir devlet tanımamış olsa da bi,r Türkiye Cumhuriyeti olarak varolduğumuz sürece yavru vatanımızda var olacaktır. Bu harekatta görev alıpta hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler, hakkın rahmetine kavuşmuş gazilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Albayrak’tan kaymakama plaket

Madalya töreninin sona ermesinin ardından Hendek Kıbrıs Gazileri dernek Başkanı Ferhat Albayrakoğlu’da kaymakam Orhan Burhan’a günün anısına derneğin logosunun işlendiği plaketi  takdim etti. Plaketi kabul eden kaymakam Burhan’da günün anısına aldığı plaketi kurum müdürü Fatma Dursun hanıma verdi.

Konuşmanın sona ermesinin ardından isimleri okunan her bir gazimize madalyaları kaymakam Burhan tarafından verilmesi ile tören sona ererken  törene katılan gazilerimiz ve katılımcılar hizmet binası önünde hatıra fotoğrafı çekildiler.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hendek Maltepe’ye akacak
Hendek Maltepe’ye akacak
Hendek Kaymakamı Burhan'dan Vali Nayir'e Veda Ziyareti
Hendek Kaymakamı Burhan'dan Vali Nayir'e Veda Ziyareti