bizimhendek.com
Advert

YERLİ TOHUM MU HİBRİT TOHUM MU?

2006 yılında tohum yasası çıkartan AK Parti hükümetinin bu kararına rağmen Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan’ın üreticilere “YERLİ TOHUM KULLANIN” tavsiyesi ne anlama geliyor?

YERLİ TOHUM MU HİBRİT TOHUM MU?
YERLİ TOHUM MU HİBRİT TOHUM MU? admin
Bu içerik 813 kez okundu.

İlçemizde dün açılan tarım fuarında bir standda yerli tohumların üreticilerle buluşmasını sevindirici bir gelişme olarak görsekte yasada yerli tohum kullanan üreticilerin hapis ve para cezası ile cezalandırılacağının ifade ediliyor olması bir çelişki olarak karşımızda duruyor.

 

AKP yasakladı, Emine Erdoğan ise herkese yerel tohum kullanmasını önerdi!

Cumhurbaşkanı ve AKP genel Başkanı Recep Tayyip Ertoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Bahçesinde yerli tohum kullanmaya özen gösterdiğini belirterek “Siz de her yaz memleketlerinize gittiğinizde bölgenizdeki yerli tohumların peşine düşün. Onları ekin ve çoğaltın. Köy halkına bu tohumların değerini anlatın. Toprakla, ekim-dikimle uğraşan herkese, mutlaka yerli tohum kullanmasını öneririm” izmir escort. Türk Tarım Dergisi’ne röportaj veren Emine Erdoğan’ın bu açıklamaları, AKP hükümetinin 2006 yılında çıkardığı kanunla yerel tohumların satışına getirilen yasağı anımsattı. Eski Tarım Bakanı Faruk Çelik de geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, 2018 yılından itibaren sertifikalı tohum kullanmayan çiftçilere destek verilmeyeceğini belirtmişti.

YEREL TOHUMLARIN SATIŞI 2006’DA YASAKLANDI

AKP hükümeti 2006 yılında çıkarılan 5555 Sayılı Tohumculuk Kanunu ile standardizasyon sorunu yarattığı gerekçesiyle yerel tohumların satışına yasaklama getirdi. Yasa, ağırlıklı olarak küresel tohum tekellerinin denetimindeki hibrit tohumlar dışında atadan kalma yerel tohumları satanlar hakkında önce 10 bin lira para cezası, eylemin tekrarlanması durumunda ise hapis cezalarını öngörüyordu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hendek Maltepe’ye akacak
Hendek Maltepe’ye akacak
Hendek Kaymakamı Burhan'dan Vali Nayir'e Veda Ziyareti
Hendek Kaymakamı Burhan'dan Vali Nayir'e Veda Ziyareti