bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

TÜRK'ÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM

"Eğitimcilere yakışmayan açıklama" Eğitim Bir Sen’in ilimizde dahil 81 ilde “Andımızın” yeniden okullarda okutulmasının önünü açan Danıştay kararına tepki göstermesine sert çıkan MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar; “Bu nasıl bir ahmaklık, nasıl bir şuursuzluktur” dedi.

TÜRK'ÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM
TÜRK'ÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM admin
Bu içerik 762 kez okundu.

TALİHSİZ AÇIKLAMA
Eğitim Bir Sen tarafından 81 ilde gerçekleştirilen basın açıklamasında, “2013 yılında toplumun büyük çoğunluğunun beklentileri üzerine hukuk devleti olmanın ve demokratikleşmenin bir gereği olarak andımız kaldırılmış ve sivilleşme adına önemli bir kazanım elde edilmişti. Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına Eğitim-Bir-Sen olarak biz de destek vermiştik. Ancak Danıştay 8. Dairesi, idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir. Pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremediğimiz gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana uluslararası hukuk ve anayasa dahi görmezden gelinmiştir. Buradan Sayın Cumhurbaşkanına ve Milli Eğitim Bakanlığına 2013’te verdikleri bu kararın arkasında durma çağrısı yapıyoruz” denildi.

AÇIKLAMA SERVİS EDİLDİ
Öte yandan Eğitim Bir Sen Sakarya Şubesi açıklamayı toplumsal tepkiye neden olacağı gerekçesiyle basına kapalı şekilde kendi binalarında gerçekleştirilerek, açıklama basın birimi tarafından servis edildi.

“ŞUURSUZLUK”
Eğitim Bir Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen  tarafından sendika binasında yapılan açıklamaya ilk tepki Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ahmet Ziya Akar’dan geldi. Açıklamayı şuursuzluk olarak nitelendiren Başkan Akar, “Öncelikle Danıştay 8’inci dairesince 2018’de karara bağlanan bu konuyla ilgili olarak alınan karardan son derece memnun olduğumuzu dile getirmek isterim. Türk Milletinin gerçek iradesine tercüman olduklarını belirtmekle birlikte okullarda andımızın okutulması bir siyasi ya da ideolojik olarak yapılmış değildir. Andımızda geçen o cümleler yeni nesillere Türklüğü aşılayacak, gelişmelerinde bir adım atılmasını sağlayacak ifadelerdir. Biz okul çağlarımızda andımızı okurken tüylerimiz diken diken olarak aldığımız o şuurla bugünlere geldik. Andımızın kaldırılması ve ya okutulsun kararının uygulanmaması yönündeki telkinler nasıl bir ahmaklık, nasıl bir şuursuzluktur?” dedi.
 
İDARECİLERİ UYARDI!
Yapılan açıklamanın suç olduğunu ve MHP’nin Danıştay tarafından alınan kararın uygulanması adına ne gerekiyorsa yapacağını belirten Başkan Ahmet Ziya Akar, “Yapılan açıklamada talihsiz cümleler var, okullarda okutulan andımızın militaristlik, hukuksuzluk olarak değerlendirildiğini gördüm. Bir eğitimcinin böyle bir açıklama yapmış olmasını hayretle karşılıyor ve kınıyorum. Yargı kararını tanımamak, aksine uygulama yapılması yönünde açıklamalar yapmak yönetmeliklerde de kanunda da suçtur. Buradan tüm okul idarecilerimizi, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizi yapılan bu tarz açıklamalara destek vermemeleri konusunda uyarıyorum. Alınan karar doğrultusunda andımızın okutulması yönünde çalışma yapsınlar. Bilinmelidir ki, Milliyetçi Hareket Partisi bu kararın uygulanması noktasında gereken ne varsa yapacak ve kararı uygulamayan ya da uygulanmaması yönünde kanunsuz telkinlerde bulunanlara karşıda gereken tüm mücadeleyi gösterecektir” ifadelerini kullandı.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sofu’ya Destekler Çığ Gibi Büyüyor
Sofu’ya Destekler Çığ Gibi Büyüyor
Hemodiyaliz Ünitesine yeni makinalar
Hemodiyaliz Ünitesine yeni makinalar