bizimhendek.com
Advert
Advert

Çamlıca nakliye sorununa vali Balkanlıoğlu el koydu

“Bölge nakliye kooperatifi mağdur edilmemeli” Çamlıca mahallesinde kurulu bulunan 63 nolu taşıyıcılar kooperatifi ile bölgede faaliyetine devam eden su fabrikalarından Elmacık su fabrikasının nakliye taşımacılığı konusunda eskiden beri süregelen gerginliğe el koyan Vali Balkanlıoğlu, dün yaptığı fabrika ziyaretinde tarafları aynı masa etrafında buluşturdu.

Çamlıca nakliye sorununa vali Balkanlıoğlu el koydu
Çamlıca nakliye sorununa vali Balkanlıoğlu el koydu admin
Bu içerik 1834 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

   Saat 12.00 sularında Çamlıca Elmacık su fabrikasını ziyaret eden Sakarya valisi İrfan Balkanlıoğlu fabrika yönetimi, fabrikanın taşımacılığını yapan Ankara menşeyli GBU şirketi ve Çamlıca 63 nolu taşıyıcılar kooperatifi başkanları ile bir araya geldi.  

   Meraklı bekleyiş

Heyet fabrika içerisinde görüşmelere devam ederken kooperatif üyeleride fabrika karşısında bulunan alana araçlarını çekerek toplantının akıbetini merak içerisinde beklediler. Bu arada kooperatif üyelerinin ekonomik çıkmazlarla ilgili açıklamaları yürek burktu. Bazı üyeler  ülke genelinde ekonomik düzenin bozulduğundan dem vurarak aldıkları araçların taksitlerini ödeyemediklerini, ellerindeki birikimleri krediler karşısında teminat olarak verdiklerini belirterek; “ bizlere fabrika yönetimi yeni araçlar alma koşulu ile nakliye taşımacılığını vereceklerini söylemişler bizlerde bu sözlere inanarak yeni araçlar almıştık. Ülke ekonomisi üzerinde oynanan oyunlar nedeni ile ekonomik darboğazın yaşandığı günümüzde araçların taksitlerini ödemek bir yana evimize götürecek ekmeğin mücadelesine düştük. İnşallah yetkililer bu feryadımızı duyar, işte buradayız toplantının akıbetini merak ediyoruz” dediler.

Kooperatifin su fabrikasına büyük desteği göz ardı edilmesin

Yaklaşık 2 saat süren toplantının sona ermesinin ardından  dışarıda bekleyen kooperatif üyelerine bir konuşma yapan Çamlıca 63 nolu taşıyıcılar kooperatfinin çiçeği burnundaki yeni başkanı Cemal   Sarı ; “sayın valimize gelişmeleri ve şimdiye kadar yaşananları tüm çıplaklığı ile anlattık. Ankara’lı firma temsilcisinin; sayın valim ben bu ihaleyi  yapılan ihale sonucu yasal yönden aldım, Çamlıca kooperatifi yapılan bu ihalede nakliye bedeli olarak 1.500 tl fiyat verirken ben 1.200 tl fiyat bedelle aldım” demesine karşılık olarak söz alan yeni kooperatif başkanı Cemal  Sarı , “ sayın valim burada fabrikanın yaptığı bir ihale hiç olmadı. Bölgemizde daha kuruluş aşamasında olan bu fabrikamızın hafriyat işlerini kooperatif üyeleri olarak bizler bila bedelsiz yaptık, fabrika malzemelerini bila bedelsiz Ankara’dan taşıdık. İstedik ki bölgemizde kurulma aşamasında olan fabrika bir an önce faaliyete geçsin.  Bunun yanı sıra fabrikanında ana güzergahı olan yolun alt yapısı ve sıcak asfaltı kooperatifimiz ve ülerimizin katkılarıyla yaptırılmıştır. Kısacası bizler sanayicimize bütün gücümüzle destek verirken fabrika yönetiminin sık sık yönetici kadrolarında değişikliğe gitmesi, nakliye firmalarıyla perde arkasında gizli sözleşmeler yapması biz kooperatif üyelerinde büyük mağduriyetler yaşanmasına vesile oldu. Biz kooperatif üyeleri olarak bırakın araçlarımızın taksitlerini ödemeyi evlerimize ekmek götürmekte zorlanıyoruz. “ sözlerini  evraklarıyla ortaya koydu.

Fabrikanın sadece Ekim ayı nakliye zararı 400 milyar tl.

Kooperatif yönetimi sadece Eylül ayı içerisinde  nakliye işini yapan Ankara menşeyli firmanın yüksek nakliye fatura kesmesi nedeni ile fabrikanın bir aylık nakliyesinde 400 milyar tl. zarar uğratılmıştır. Bunlar resmi evraklarda sabittir.  Sözleri ortamda büyük sessizliğe neden oldu.

Bölge kooperatifinin mağdur edilmesi kabul edilemez

Toplantıya katılan Çamlıca kooperatif yetkililerince üyelere anlatılan söylemlere göre, her iki tarafı ve fabrika yönetimini dinleyen Sakarya valisi burada yaşanan mağduriyetlerin geçmiş yönetimlerce yapılan sözleşmelerden kaynaklanadığının görüldüğüne  dikkat çekmiş  “bu ülke hepimizin, ekonomik saldırılara maruz kaldığımız bu günlerde eskisinden daha çok birlik, beraberlik ve dayanışmaya ihtiyacımız var. O nedenle fabrikanın mevcut nakliye işini yapan firmanın sözleşmesinin 2019  yılı içersinde sona erecek olan tarihe kadar yapılacak nakliyelerin en azından %30-40 kadarının bölgede kurulu olan Çamlıca taşıyıcılar kooperatifi eliyle taşınması mağduriyeti önleme açısından büyük önem arz ediyor. Taraflar bunu göz önüne almalıdırlar. Bölgenin kahrını çeken kooperatif üyelerinin mağdur edilmesi kabul edilemez bir durumdur “ anlamında söylemde bulunduğu, 23 Ekim Salı günü nakliye taraftarlarının tekrar bir araya gelecekleri konusunda fikir birliği sağlandığı üyelere anlatıldı.

Duruma Sakarya valisi İrfan Balkanlıoğlu tarafından el konulması ve çözüm odaklı öngörülerinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden kooperatif üyeleri sessizce bekleyişlerini sonlandırdılar.

AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BELEDİYEDEN NEMALANAN ZENGİNLER VAR!
BELEDİYEDEN NEMALANAN ZENGİNLER VAR!
HİZMETİN ADRESİ CUMHUR İTTİFAKI
HİZMETİN ADRESİ CUMHUR İTTİFAKI