bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Diyetisyen Cemre Temiz'in kaleminden...Çocukların Zihinsel Gelişimini artıran besinler

Bizim Hendek ailesine yeni katılan diyetisyen Cemre Temiz her hafta uzmanlık alanıyla ilgili yazılarıyla okuyucularla buluşacak.

Diyetisyen Cemre Temiz'in kaleminden...Çocukların Zihinsel Gelişimini  artıran besinler
Diyetisyen Cemre Temiz'in kaleminden...Çocukların Zihinsel Gelişimini  artıran besinler    admin
Bu içerik 595 kez okundu.

Beyin gelişimi büyük oranda yaşamın ilk yıllarında, özellikle de anne karnında ve doğumdan sonraki ilk beş yılda hızlı olmakla birlikte, geç ergenlik dönemi sonuna değin devam etmektedir. Çocuk doğduğu andan itibaren bilişsel gelişimi başlar ve farklı alanlarda devam eder. Bu gelişimi etkileyen ana bileşenler, beslenme, çevre ve eğitimdir.  

   Çocuklarınızın zeka gelişimi üzerinde olumlu etkisi olan yiyeceklerin, beslenme zinciri içine daha yoğunlukla yerleştirilmesi, önümüzdeki yıllarda etkisini gösterecektir.

    Omega, beyin gelişimi ve gözün retina gelişiminde çok önemli görevlere sahiptir Vücudunun değerlendirebileceği en iyi omega-3 yağ asidi kaynağı balıktır.  

   Doğal yağlı balık D vitamini kaynağıdır. Soğuk deniz balıklarından somon, Norveç uskumrusu, morina balıkları en iyi omega 3 kaynaklarındandır.

   Balığın dışında zeka gelişimi üzerinde etkisi kanıtlanan diğer besinler ceviz, badem kenevir, kenevir yağı, soya ve soya yağı da omega 3 yağ asidi öncülerini içerir. Çocuğunuzun bilişsel gerileme ve hafıza kaybına karşı beynini korumak için Somon, ton balığı, sardalye gibi Omega-3 içeren balıkları yedirin.

Kuruyemiş ve  yağlı tohumlar: Protein, esansiyel yağ asitleri, vitamin ve mineraller ile dolu, fındık, ceviz ,çiğ badem çocuğunuzun beyin gelişimi için elzem besinlerdir.

   Yumurta :Yumurta örnek proteindir yani neredeyse içersindeki proteinin tamamı vücudumuzda emilir. Bilişsel gelişim ile yetersiz beslenme ve özellikle bazı besin ögelerinin (iyot, demir, çinko, B vitaminleri, çoklu doymamış yağ asitleri) yetersiz alımı ilişkili olmakla beraber düşük doğum ağırlığı ve sonraki dönemde de kahvaltı alışkanlığı önemli rol oynamaktadır. Çocuğunuzun gün boyunca yeterli sıvı ihtiyacının karşılanmasına dikkat etmelisiniz.  Beş yaşından büyük çocukların günde ortalama 8–12 bardak su tüketmesi gerekir.

   Dikkat edilmesi gereken ikinci konu, günlük enerji ve besin öğesi ihtiyacını mevcut beslenme programı ile karşılayıp karşılayamamasıdır.

   İhtiyaçların karşılanamaması durumunda beslenme yetersizlikleri ve bunlara bağlı hastalıklar, aşırı boş enerji alımı sonucunda ise aşırı şişmanlama problemi ile karşılaşılabilir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sofu’ya Destekler Çığ Gibi Büyüyor
Sofu’ya Destekler Çığ Gibi Büyüyor
Hemodiyaliz Ünitesine yeni makinalar
Hemodiyaliz Ünitesine yeni makinalar