bizimhendek.com
Advert
Advert

GEÇİM DERDİ SİYASETİ İKİNCİ PLANA ATTI

Kemalpaşa caddesindeki dev çınarların gölgesinde rastladığımız, cadde esnafına konuk olan Hendek esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Mehmet Demirel ve AK Parti Hendek Belediye Meclisi grup sözcüsü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi başkan Vekili Şenay Sakal’ı misafir ettiklerini gördük.

GEÇİM DERDİ SİYASETİ İKİNCİ PLANA ATTI
GEÇİM DERDİ SİYASETİ İKİNCİ PLANA ATTI admin
Bu içerik 892 kez okundu.

    Buyur ettiler, davetlerine icabet ettik.

    Konu her zamanki gibi yaklaşan yerel seçimler ve partilerin aday adayları konusuydu. Sohbeti siyasi söylemleri ileride yazılmak kaydıyla bizde dursun.

Sohbetin bir diğer ana konusu ise son günlerde döviz fiyatlarındaki git geller ve bunu fırsat bilen grosmarketlerin çok sayıda ürünlerine dövizi öne sürerek gizli zam yapmalarıydı. Bir başka sohbet konusu ise Fındık fiyatları oldu. Ürünün depolara indiği bu zamanda hala Fındık taban fiyatının devlet eliyle açıklanmamış olması ve fındık üreticisinin akıbetinin fındıkta tekel oluşturan küresel güçlere bırakılması.

    Gizli zam dedik.

    Peki nasıl oluyor gizli zam? O konuya da Esnaf Odası başkanı Demirel açıklık getirerek; “ market ürünlerini bir çoğuna gizli zam yapıldığına şahit oluyor bu durumu üst kurullarımıza ve siyasilerimize rapor halinde sunuyoruz ancak yetmez” dedi. Sözlerine devam eden Demirel; bir çok gros marketin bulunduğu ilçemizde firmalar ürünlerin fiyatlarında bir oynama yapmaksızın sadece gramlarını düşürmek sureti ile , örneğin 1 kiloluk ürünü 900 gr, 500 gramlık ürünü 450 gr. Olarak pazarlıyorlar. Müşteri genellikle ürünün fiyatına bakarak alışverişini yapıyor. Böyle olunca benim bakkalımın terazide 1 kilo olarak verdiği ürünü marketler düşük gramajlarla piyasaya sunuyorlar. Haksız rekabetle esnafımız bitme noktasında.

Sanayi bakanlığı acil olarak devreye girmelidir.

 Bunun yanı sıra önümüzdeki hafta ders zili çalacak ve milyonlar okullarına gidecekler. Gerek görsel gerekse yazılı basından takip ettiğimiz kadarı ile kırtasiye ürünlerinin bir çoğunun Çin menşeyli olduğunu bu ürünlerinde bir çoğunun kansorejen maddeler ihtiva ettiğini biliyoruz. Suyun başındaki ( Gümrükler) devlet. Şu halde tavşana kaç tazıya tut politikasından aciliyetle vaz geçmeli bu tür kansorejen ürünlerin ülkemiz pazarına girmesini engellemelidir.

   Odun, Kömür telaşı başladı. 

   Bölgemizde doğalgaz var belki bizler burada o kadar mağduriyet yaşamıyoruz ama değişik bölgelerde bu yaşanan sorunu görmezden gelemeyiz. Hava kirliliğine sebep olan kömürün ülkeye girişi engellenmesi büyük zaruret arz ediyor.

   Hemek peşinden yılbaşı, vergi süreci başlıyor.

   Piyasaların hali malum. Piyasada likitide sıkıntısı had safhada. Ekonomimizin yakın zamana kadar Lokomotivi olan inşaat sektöründe iflaslar söz konusu. Müteahhit firmalardan topraktan konut satın alanlar bu tür yaşanan iflaslar neticesinde perişan bir durumdalar. Bu durum yarın adli makamlara yansıyacak ve zaten ağır yük alştında bulunan adalet mekanizması daha da yoğunlaşması kaçınılmaz görünüyor.

   Esnaf dert küpü

   Bir diğer yandan yukarıda da ifade ettiğimiz gibi gros marketlerle rekabet şansı bulunmayan, rızkını emeği ile kazanma telaşında olan esnaflarımız  kepenklerini kapatma noktasına geldiler. Fındık konusuna gelince, girdi fiyatlarının yüksekliği buna mukabil yeterince ürünün olmaması buna ilaveten hala fındık taban fiyatının açıklanmaması fındık üreticisini kara kara düşündürüyor. Kısacası sorunlar saymakla bitmeyecek kadar  çok.

   Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı

   Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde ilçemiz halkımızın yarınını düşünerek bakkalına,ilçemiz esnafına sahip çıkması adına alışverişlerini  buralardan yapmaları önem arz ediyor. Unutmayalım ki bizim acımızda, sevincimizde yanı başımızda olan gros market sahipleri değil bizim esnaflarımız. “ diyerek alışverişlerde yerli esnafımızdan yapılmasını istedi.

   Kamuoyunun gündeminde siyaset yok.

 Geçim derdi herşeyin önünde. Umarız siyasiler caddede, sokakta,evde, barkta konuşulan konulara kulak tıkamazlar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sofu’ya Destekler Çığ Gibi Büyüyor
Sofu’ya Destekler Çığ Gibi Büyüyor
Hemodiyaliz Ünitesine yeni makinalar
Hemodiyaliz Ünitesine yeni makinalar