bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Seçmen işini bilir

Usta gazeteci Serkan Köse siyasi gündemi böyle yorumladı.

Seçmen işini bilir
Seçmen işini bilir admin
Bu içerik 497 kez okundu.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin, "Yerelde de ittifakın kapısı aralandı" şeklinde yorumlanabilecek açıklamaları üzerine çok şey yazıldı ve söylendi.

Peki gerçekten 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimde bir ittifak söz konusu olabilir mi?

Açıkçası AK Parti ile MHP arasında kurumsal manada ittifak mümkün görünmüyor. Daha çok kısmi ya da doğal bir ittifaktan bahsetmek mümkün olabilir.

AK Parti ve MHP seçmeni, bir aday için sandıkta birleşebilir. Zaten Cumhur İttifakı'nın benimsenmiş olması, yerelde doğal ittifakın önünü rahatlıkla açacaktır. Bu noktada seçmene dokunabilen aday faktörü devreye girer.

Sayın Bahçeli'nin özellikle kayyuma devredilen 3'ü büyükşehir, 102 belediyeyi işaret etmesi, bu yerlerde kısmi bir ittifak ihtimalini de güçlendiriyor. En önemlisi de CHP ile HDP'nin belli yerlerde İP'i de yanlarına alarak blok oluşturma ihtimalidir ki; İşte bu noktada bazı büyükşehirler Cumhur İttifakı kapsamına alınabilir. 

Özetle bazı büyükşehirleri de kapsayabilecek şekilde kısmi ya da doğal ittifak olabilir, ötesi pek mümkün değil.

Sakarya bunun neresinde olur? diye sorarsanız, AK Parti ve alternatifi de MHP görüldüğünden ya da bir başka değişle burada CHP ve İP'in esamesi okunmadığından, Sakarya belediyeleri ittifak senaryoları dışında kalır. Sakarya için söz edilebilecek tek ittifak, seçmenin tercihidir. Yani doğal ittifak.

 

"25 bin kişiyle yürürüm" dediği Saray'daydı...

İP Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'in parti kurmayları ve milletvekilleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki 30 Ağustos resepsiyonuna katılması epey gündem oldu.

Sayın Akşener'e ve partisine oy verenler, bu duruma isyan ediyor.

Öyle ya, oy verenler niye oy vermişti... Ya Erdoğan ya da Bahçeli düşmanlığından değil miydi.

Sen kalk saraya git.

İP'e oy verenler sanırım şu sıra, 'Meclis'te Bahçeli'nin elini öpen vekiller mi kötü, sarayda Erdoğan ile tokalaşan genel başkan mı?' sorusuna yanıt arıyorlardır.

Kendisine ve partisine oy verenlerin tepkileri, Akşener'in bazı sözlerinin de hatırlanmasına yol açtı. Bakın neler demiş...

-Seçilirsem o sarayda bir gün bile oturmam.

-Geçmişimizde saray yancılığı hiç yok.

-25 bin kişiyle saraya yürürüm.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR