bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Hendek Belediyesi tarihi günümüze taşıyor

Hendek Bayraktepe Mahallesi’ndeki 100 yıllık Su Değirmenini restore ederek günümüze kazandırıyor. Günümüzde halen civar il ve ilçelerden ‘‘su değirmenini’’ duyan ve bilenler mısırlarını çuvallar halinde bırakıp, öğütüldükten sonra teslim almaktadırlar.

Hendek Belediyesi tarihi günümüze taşıyor
Hendek Belediyesi tarihi günümüze taşıyor admin
Bu içerik 617 kez okundu.

Hendek Bayraktepe Mahallesi’nde yaklaşık 100 yıllık geçmişi bulunan, Yılmaz Duyar’a ait olan ve halen aktif olarak kullanılan ‘‘su değirmeni’’ Hendek Belediyesi tarafından restore ediliyor. Restorasyon bitme aşamasına geldi.

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Hendek’te bu gibi tarihi eserleri ayakta tutarak yaşatmak için çalışmalar yaptıklarını belirterek “ İlçemizde bulunan 90 adet tescilli yapının kazandırılması için İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışmalarımız devam ediyor “ dedi.

Su Değirmeninin kısa geçmişi; Yılmaz Duyar’ın babası merhum Haşim Duyar 1913 yılında 15 yaşında iken Hendek’e geldiklerinde 25-30 haneden oluşan Hendek’te, 1923 nüfus mübadelesi ile göç etmek zorunda kalan Ermenilerden 40-Lira’ya satın almıştır. O yıllarda su değirmeni içerisinde, suyun debisine bağlı olarak iki adet değirmen var iken, bugün tek değirmen ile faaliyetini sürdürmektedir. Oluk daha önce ahşap iken 45 sene kadar önce metal oluk ile değiştirilmiştir.

Günümüzde halen civar il ve ilçelerden ‘‘su değirmenini’’ duyan ve bilenler mısırlarını çuvallar halinde bırakıp, öğütüldükten sonra teslim almaktadırlar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İDARENİN VERDİĞİNİ DEĞİL, KENDİ  İSTEDİĞİNİ ALSIN!
İDARENİN VERDİĞİNİ DEĞİL, KENDİ İSTEDİĞİNİ ALSIN!
RAMAZAN ÖNCESİ PİDEMİZ KÜÇÜLDÜ 370 GR: 3.00 TL
RAMAZAN ÖNCESİ PİDEMİZ KÜÇÜLDÜ 370 GR: 3.00 TL