bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

AĞALIK VERMEKLE OLUR

Bu yıl sünnet çocuklarına bisiklet hediye edilecek. 2018 yılı Hendek Selman Dede Yağlı Güreşleri ağası Hensa İnşaat yönetim kurulu başkanı Selman Sever, işletmeciliğini yaptığı Moss kafede Kırkpınar başpehlivanlarının yanı sıra ilçe protokolünü kahvaltılı basın toplantısında ağırladı.

AĞALIK VERMEKLE OLUR
AĞALIK VERMEKLE OLUR admin
Bu içerik 851 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Başpınar mahallesi Prof Dr. Ayhan Kızıl caddesi üzerindeki Moss kafede gerçekleşen basın toplantısına 25. Döndem Sakarya milletvekili Ali İnci’de katıldı. İnci’nin gelişini davul zurna ekibi cenk havaları ile karşıladı.Bu jest karşısında İnci tüm davul zurna ekibine para vererek teşekkür etti.

Tüm halkımızı davet ediyorum

Kuş sütünün eksik olduğu kahvaltı sonrasında ilçe müftüsü Abdurrahman Şahin’in duasına amin denilmesinin ardından  ilk konuşmacı olarak mikrofona davet edilen  Selman Dede ağası Selman Sever, “ Pazar günü yapacağımız Selman dedeyi anma  yağlı pehlivan güreşleri ve sünnet cemiyetimize tüm ilçe halkımızı davet ediyor saygılar sunuyorum” dedi.

Bu yılki sünnet hediyesi bisiklet olacak

İkinci olarak mikrofona davet edilen  Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, yaptığı konuşmasına müjde ile başladı. Püsküllü; “ Geleneksel olarak yapa geldiğimiz ve bu yıl 18. cisini düzenleyeceğimiz Selman Dedeyi anma yağlı güreş ve sünnet etkinliğinde sünnet olacak yavrularımıza yaş guruplarına göre sünnet hediyesi olarak bisiklet vereceğiz” dedi.  Püsküllü, “ Pazar günü saat 09.30’da ilçe merkezinden kortej yürüyüşü ile başlayacak bu süre içerisinde ilçemizde Ünivarsite imtihanları yapılıyor olması nedeniyle başta davul zurna olmak üzere ses ve gürültü çıkartacak olan bir eylemde bulunmayacağız. Belediye araçlarımız ilçenin belirlenen yerlerinden tüm vatandaşlarımızı ücretsiz olarak mesire alanımıza taşıyacaktır. Bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyor, 2019 yılı ağalık yarışına ilçemiz esnaflarını bekliyorum. Etkinliğimiz inşallah akşam saat 19.00 -20.00 sularında sona erecektir” dedi.

Spora destek verdik güreşe öncülük ettik

Mikrofona davet edilen 25. Dönem Sakarya milletvekili ve ilçemizde güreş sporunun hızla ivme kazanmasında büyük emekleri olan Ali İnci ise yaptığı konuşmasında; “ değerli arkadaşlar ilçemiz geçmişten bugüne güreş sporuna sahip çıkmış, nice başpehlivanlar yetiştirmiş ve günümüzde ise Avrupa ve Dünya şampiyonları yetiştirmiş bir ilçedir. İnşallah önümüzdeki zamanda yapılacak olan Olimpiyat şampiyonasında da olimpiyat şampiyonları çıkartacağımıza gönülden inanıyorum. Bizler göreve geldiğimize ilçemizdeki  güreşe olan bu sevginin nesiller boyu devamını sağlamak amacıyla güreş dalında etkinliklerin yapılmasına öncülük ettik ve gelenekselleştirdiğimiz bu etkinlik belediye başkanımızın desteği ile devam ediyor. Kendisine teşekkür ediyorum” diyen İnci sözü geçen hafta yapılan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine getirerek; “ yapılan seçimde Hendek ilçemiz Cumhurbaşkanlığı oylamasında % 74, milletvekilliği oylamasında ise  AK Partiye  % 60 oranında destek vermiştir. Bundan dolayı ilçe halkına çok teşekkür ediyorum. Bunun yanında ilçemizden iki değerli arkadaşımızın milletvekili olmaları bir kıvanç konusudur.Ben her iki arkadaşımıza da milletvekilliklerinde başarılar diliyorum. İnşallah ülkemize, Sakarya’mıza ve ilçemize güzel hizmetler yaparlar, yapacak olacaklarına da inanıyorum. Değerli dostlar Hendekte birlik ve beraberli önemlidir. Sen-ben olayından ziyade Hendekin birlik ve bütünlüğününün zeminini  sağlamak lazım.” Olduğuna dikkat çekti.

Ağamıza teşekkür ediyorum

18.ci selman Dede ağası Selman sever’e teşekkürlerini ifade eden İnci,  geçmişte görev yapan ağalarımıza baktığımızda hem erkekler hemde bayanlar tarafından ağalık yapıldığını, ağaların hem ilçemiz esnaflarından hem de Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren sanayicilerimizce ağalık icra edildiğini söyleyerek; “  etkinliğimizde ağalık yapan ve maddi ve manevi katkı sağlayan tüm ağalarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum. Güreşçilerimize kazasız belasız güreşler diliyor, güreşlerimiz hayırlı uğurlu olsun” dedi. İnci ilçedeki geleneksel güreşlerin aralıksız devam ettiğinin önemine dikkat çekerek “ sadece hain kalkışmanın yaşandığı 15 Temmuz 2016 tarihi ile güreş tarihimizin çakıuşması nedeni ile o yıl güreş organizasyonumuz iptal edilmiştir. Hain 15 Rtemmuz kalkışmasında şehit olan kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Sünnet olacak yavrularımızın ailelerine Allah mürüvvetlerini de göstersin

Mikrofona gelen Hendek Kaymakamı Orhan Burhan yaptığı konuşmasında   programı düzenleyen güreş ağası Selman Sever’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında  “ dünyada geleneksel ve düzenli olarak yapılan iki  etkinlik var biri Dünya Olimpiyat şampiyonaları bir de 648 yıldır devam ede gelen Kırkpınar yağlı güreş organizasyonudur. Bu Türk milletinin tarihindeki güreşlerin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.  Bu Hendek Belediyesinin sadece bir güreş etkinliği olmayıp bu yıl 150’ye yakın yavrumuz sünnet olarak delikanlılağ adın atacakları bir organizasyondur. Bu nedenle sünnet olacak çocuklarımızın ailelelrine hayırlı olsun diyor Allah mürüvvetlerini de göstersin diyorum. “ diyerek çok önemli bir konuya değindi.

Gürültü ve korna yok

Kaymakam Burhan;  “ değerli hazirun öncelikle ifade edeyim ki Sakarya genelinde bu yıl sadece ilçemizde  Cumartesi ve Pazar günü yaklaşık 500 öğrencimizin katılacağı Üviversite giriş imtihanları yapılacaktır. Sizlerden ricamız sevinçlerimizi merkezde değil Pazar günü öğleden sonra Selamn dede mesire alanında kutlayalım. Bu gün o öğrencilerimize o günleri yaşatmak boynumuzun borcudur. Hepinize bir kez daha teşekkür ediyor yapılacak olan etkinliğimizi Allah hayırlı ve mübarek eylesin” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Basın toplantısının sona ermesinin ardından programa katılan katılımcılar bu günü ölümsüzleştirmek adına tesis önünde hatıra fotoğrafı çekildiler. Program ilçe Belediye Başkanlığı nezdinde davuıl zurna ekibi tarafından ilçe merkezindeki esnaflar organizasyona davet edildiler. AHMET ÇİLECİ-HENDEK

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İDARENİN VERDİĞİNİ DEĞİL, KENDİ  İSTEDİĞİNİ ALSIN!
İDARENİN VERDİĞİNİ DEĞİL, KENDİ İSTEDİĞİNİ ALSIN!
RAMAZAN ÖNCESİ PİDEMİZ KÜÇÜLDÜ 370 GR: 3.00 TL
RAMAZAN ÖNCESİ PİDEMİZ KÜÇÜLDÜ 370 GR: 3.00 TL