bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Sakarya’da Erdoğan ve MHP kazandı AK Parti kaybetti

2002 yılında ilk iktidara geldiğinde Sakarya’dan aldığı oy oranı % 43 aldığı milletvekili sayısı ( o dönem nüfusa oranıyla milletvekili sayısı 6 idi) 6-0 yapmıştı. İlerleyen süreç içerisinde ekip çalışmasına önem veren, ortaya koyduğu projelerle gelecek vadeden Ak Parti o günden sonra yükselişe geçti ve yapılan her genel, yerel, referandum seçimlerinde oy oranını artırdı.

Sakarya’da  Erdoğan ve MHP  kazandı AK Parti kaybetti
Sakarya’da  Erdoğan ve MHP  kazandı AK Parti kaybetti admin
Bu içerik 1726 kez okundu.

   Ak Parti Sakarya'da kazanırken kaybetti!

   AK Parti 2002 yılında ilk iktidara geldiğinde Sakarya'dan aldığı oy oranı % 43 aldığı milletvekili sayısı ( o dönem nüfusa oranıyla milletvekili sayısı 6 idi)  6-0 yapmıştı.  İlerleyen süreç içerisinde ekip çalışmasına önem veren, ortaya koyduğu projelerle gelecek vadeden Ak Parti  o günden sonra yükselişe geçti ve yapılan her  genel, yerel, referandum seçimlerinde oy oranını artırdı.

***

   2007 genel seçimlerinde oy’unu 2002 yılına nazaran 65.000 artırmış ve 5 vekil çıkartmıştı. 2011 genel seçimlerine geldiğimizde  nüfus sayısının artması nedeniyle milletvekili  toplam sayımız 7 olmuş,  Ak parti bir önceki oy sayısını daha yukarıya taşımış oy oranını da % 61,5 lere çıkartmıştı.

   2015 genel seçimlerine geldiğimizde ise oy sayısını 408.000 lere taşımış oy oranını da % 67'lere yükseltmişti.

***

Gelelim bu güne…

   24 Haziran genel seçimlerinde ise Ak parti ilk kez yenilginin soğuk yüzü ile yüzleşti.

   Bu kez Ak parti Sakarya genelinde oy sayısında ve oy oranında büyük düşüş yaşadı ve Ak parti 16 yıl sonra bir önceki seçimdeki oy sayısının 50.000 civarında oy kaybederken bu sonuçla aynı anda da  bir vekilini kaybetti.

***

   MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli'nin de 24 Haziran seçimleri öncesinde söylediği gibi anket firmalarının yüzü kızardı zira anket firmalarının bir çoğu  operasyona marruz kalan MHP'nin oyunu % 4-5'lerde gösteriyordu. Buna mukabil siyaset sahnesine katılan İyi partiyi ise göklere çıkartıyor oy oranını ülke genelinde % 14-15 lerde gösteriyordu.

   Ülkemizin en kritik seçimini yaşadığımız 24 Haziran seçimleri bir anlamda yeni sistemin yürürlüğe girmesi adına varoluş-yokoluş seçimiydi ve bu seçimde total olarak Cumhur İttifakı seçimden alnının akıyla çıktı.

***

Cumhurbaşkanlığında kullanılan oy ile milletvekilliği oy sayısını karşılaştırdığımızda aradaki makas dikkat çekici. Bunu AK Parti yetkilileri ne şekilde açıklarlar bilemem.  

   Buna ister kendine çok güvenmenin kazığı deyin,ister halktan kopuşun karşılığı deyin isterse de  vatandaşın Sakarya milletvekili liste sıralamasına tepki deyin. Ne derseniz deyin amma ortada duran sonuçları kimse değiştiremez...

***

   Sakarya Ak partinin Sakarya genelinde aldığı oy sayısı ve oy oranındaki düşüş muhtemelen Ak parti genel merkezi tarafından da mercek altına alınacak, bunun hesabı sorumlulara daha doğrusu  (sorumsuzlara-şımaranlara-burnundan kıl aldırmayanlara ) kesilmesi muhtemel görünmektedir toplumunda algısı bu yöndedir.

***

   Görünen odur ki Sakarya bir anlamda kazanırken bir anlamda da kaybetti. Şunu bir kenara yazalım. Burada kaybeden Hendek oldu. Bunun yansımasını ilerleyen süreçte görebileceğiz.

***

   Bir diğer konu ise kamuoyunda estirilen algı operasyonlarıydı. Yok efendim Hendek'te İyi parti MHP'yi bitirecekmiş, yok ülke genelinde hükümetin tek alternatifiymiş herkes ahkam kesiyor bol bol gaz veriyorlardı. Görüldü ki İyi parti Hendek ilçemizde balondu, patladı.

   Gelelim bir önceki genel seçimlerde kaybettiği oyları kendi partisi altında toplayarak, “ İlçede yerel iktidarın alternatifi benim”  diyebilecek konuma yükselen  Hendek CHP seçmeni ilçemizdeki  seçmenini yine elinde tutamadı. Neden tutamadı,  tutmak mı istemedi  onun hesabı  partinin iç meselesi. Ancak seçmen bazında zik zakların çizilmesi gelecek adına vatandaştaki güvenin kaybolmasına vesile olacaktır, buradan uyaralım. Çünkü CHP’nin  24 Haziran seçimlerinde  ve ilçede en azından 2019 Mart’ında yapılacak olan yerel seçimlerde ben alternatifim söylemi yapması kozu elinden alındı.

   Sakarya’da tıpkı AK partide olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı seçiminde  İnce’ye verilen oy ile  milletvekilliği seçiminde partiye verilen oy arasında  % 40'a ulaşan bir makasın bulunuyor olması CHP’nin de bir handikapı...

    Dediğimiz gibi bu seçimin mutlak galibi Erdoğan ve MHP olmuştur. Bu başarıyı MHP’nin yerel seçimlerde Sakarya genelinde daha da artırması uzak ihtimal değil.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ardabeyi     2018-06-25 Sayın Editör,,,Mv listesini beğenmeyen AKP seçmeni tercihini MHP den yana kullanmıştır,Hendekte Tayyip bey ile AKP arasındaki farkta iyi analiz edilmeli, Gurur,kibir,şımarıklık ve eli arkasında,göbeği ceket dışında sözde efsanelerin aslında hiiççç oldukları da birkez daha ortaya çıkmıştır,,bu kafayla gidilirse belediye seçimindede aynı ac son kaçınılmazdır,,Tayyip beye rağmen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayraktepe Derneği’nden ziyaret
Bayraktepe Derneği’nden ziyaret
Başkan Babaoğlu’na ziyaret devam ediyor
Başkan Babaoğlu’na ziyaret devam ediyor