bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

BİR ZARF HİKAYESİ

Büroda oturuyorum. Tanıdık bir arkadaşımız büromuza gelerek selam verdi bizde buyur ettik. Gelen arkadaşımız cebinden bir zarf çıkardı ve masamıza koyarak; “ bunu falankes gönderdi!”

BİR ZARF HİKAYESİ
BİR ZARF HİKAYESİ admin
Bu içerik 1188 kez okundu.

Tabi çok şaşırdım. Böyle bir şeyi beklemiyordum. 

Elçiye zeval olmaz düşüncesi ile  kendisine,

“Ben beklerdimki kendisi gelsin, söyleyecekleri varsa söylesin haber değeri görürsem  bende haberini yaparım. Ha bana iş yaptırır ya da reklam verecek olursa onu da oturur konuşuruz.  Ortada böyle bir şey yok. Bu nedenle bu zarfı alamam,lütfen al  kendisine iade et.”diyerek geri çevirdim.

    Karşısındakini para ya da çıkar karşılığı elde edeceğini sananlar  A’sı B’si yok kendileri de aynı yolun yolcusudurlar ve aynı beklenti içerisindedirler. Bu ayıpta kendilerine yeter…

    Maalesef böylesi olaylara kapı açan bazı gazeteci kisvesi adı altında faaliyet gösteren sözde meslektaşların olduğu ilçemizde bunu yadırgamak ya da yadırgamamak hakikaten zor bir ayırım. Çünkü geçmişte de bunları yaşadım. Mesleğe leke süren böylesi kişilerin olduğu ilçemizde ne yazık ki vatandaşlar alıştırılmış. Haber eşittir para, işyeri açılışı eşittir para, suçlamak, akabinden parayı ve reklamı alınca susmak,  tamda seçim arefesinde (x) bir siyasi parti temsilcisine hitaben “sizin haberleriniz bize gelmiyor o nedenle yayınlayamıyoruz” denilmesinin ardından gelen habere karşılık bu kez kuruma meil aracılığı ile “ kurumsal anlaşmamız olmadığından haberlerinizi yayına veremiyoruz” denildiği günümüzde dansözler ortalığı kaplamış.

   Dolayısı ile paralarını bu dansözlere!  kaptıranlar bizi de aynı meslekten olmamız hasebi ile aynı gözle görmeleri , bu tür alçaltıcı, küçük düşürücü , karşısındakini para ya da menfaat karşılığı tekliflerde bulunuyor olmalarını hayretle karşılıyor olsam da  ne yazık ki böyle bir algı mevcut. O nedenle her ne kadar kızsamda hak vermemekte olmuyor.  Yani ne kiliseye ne camiye misali…

   Her zaman dediğimiz gibi biz işimizi seviyoruz, saygı  duyuyoruz. Karşımızdakinin de bizlere saygı duymasını bekleriz.  Biz el ilanı,insört ya da reklam broşürü basmıyoruz.Biz  birilerinin yaptığı gibi önceden suçlayıp reklam pastasını alınca kalemimiz susmuyor.  Bu anlamda  tetikçilikte yapmıyoruz.  Biz habercilik yapıyoruz. Biz hiçbir vatandaşımızın cebine göz dikmedik.

   18 yıldır kendi gayret ve çabalarımla ilçemizin sesini daha gür çıkmasına , kamouyunu ilçede yaşananlar konusunda bilgilendirmeye vesile olmak adına yapmış olduğum  gazetecilik mesleği sürecinde hayatım boyunca  şahsıma yönelik tek bir Allah kulu çıkıpta  “ben ona para karşılığı şu haberi yaptırdım, yada parayı verdim sustu!” iddiasında bulunamaz.   

   Benim için bir kahve köşesinde oturup tatlı dille sohbet etmek bir bardak çayını içmek senin vereceğin bir çuval HEDİYEDEN! çok daha kıymetlidir. Varsın fakir olayım varsın garip olayım ama alnı ak beyni hür olayım. Sokağa çıktığımda arkamdam kimse “ parayla satın alınan kişi” yaftasını yapıştıramaz.

    Evet yerel basının ayakta durabilmesi için en büyük gelir kaynağı resmi ilanlardan geçer. Bizler ilçede yerel basın olarak Basın İlan Kurumu’nun ortaya koyduğu şartları yerine getiremediğimizden dolayı bu haktan mahrumuz. Bu açığı sadece gazete ve internet sitemize verilen reklamlardan sağlıyoruz.  

   Kamuoyunun şunu iyi bilmesi gerek.  Gazetecilik mesleğinde haber karşılığı hiçbir ücret talep edilmez. Reklam ise ücrete tabidir. Kimse kusura kalmasın bizler gazete reklamı olsun internet reklamı olsun çerez parasına bu reklamları almıyoruz. Bir paket sigaraya, bir bardak biraya, bir tabak yemeğe karşılık  reklam vermek isteyenler adreslerini iyi bilsinler.  Parasına acıyan varsa başka kapıya…Her kişiyi aynı kefede değerlendirmeyin. Siz zararlı çıkarsınız.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Veli Saygın     2018-06-04 Ah abi ne güzel yapıştırmışsın, herşeyi para ile tartıp biçenlere kapak olsun, tabi anlayana
Hendekli     2018-06-04 Çıksın bu yazının muhatapları yürekleri yetiyorsa buna cevap yazzınlar.Her kuşın eti yenmez
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek