bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Çalışmak mı çalışıyor görünmek mi?

2001 yılında kurulan AK Parti bugüne kadar yapılan tüm yerel, genel, referandum ve başkanlık seçimlerinde hep ipi göğüsleyen parti oldu. Her seçimde kendine özgü farklı bir seçim stratejisi izleyen AK Parti’nin görsel reklamlara verdiği önem hep birinci sıradaydı.

Çalışmak mı çalışıyor görünmek mi?
Çalışmak mı çalışıyor görünmek mi? admin
Bu içerik 747 kez okundu.

   Partililer arasında birlik, beraberlik ön planda, reise sahip çıkmak ,onun gösterdiği yoldan her ne pahasına olursa olsun yürümek hep birinci kural olmuştu. Kısacası partide itaat kültürü ön plandaydı. Peki ya bugün?

İşte bütün mesele bu…

    24 Haziran’a sayılı günler kala, öncesine nazaran bu günlerdeki iktidar partisinin yeterince görsel reklamlara yer vermediğini körler gördü.Adeta ölü toprağı serpilmiş!!! Buna nazaran daha dün kurularak Türk siyaset sahnesine çıkan İYİ Parti’yi, AK Parti’nin izinden gittiğini söylersek abartmamış oluruz. Cumhuriyet meydanına demir atan İYİ Parti amblemleri ve milletvekili adayının resimleriyle donatılan araçlar, binalara asılan dev flamalar, akşamları Ramazan ayını fırsat bilen partililerin gördüğü her kalabalık ortama girerek  Millet İttifakı’ı anlatması ve destek istemesi buna mukabil  Cumhur İttifakı’na mensup partililerin halktan kopukluğu oldukça dikkat çekiyor.

   İlçemizin yetiştirdiği değerlerden üç arkadaşımız milletvekilliği listelerinde yer aldılar. Her zaman olduğu gibi Ali İnci arı misali oradan oraya koşuşturmakta, vatandaşlarla birebir el ve göz temasına girmekte, teşkilat mensupları ise onun bu hızına ayak uydurmaktan oldukça uzaklar. Şimdiye kadar yapılan parti ve propaganda çalışmalarına baktığımızda Ali inci, kendi göbeğini kendisi kesiyor.  Onun bu yalnızlığı toplumda “ teşkilattan yeterli destek yok” algısı kamuoyunun dilinde. Bu algı nasıl kırılır onuda muhteremler çözecek.

   7 Haziran seçimlerinde sıralamadaki yeri yine beşte bulunan İnci için kamuoyunda  “kazanamayacak” söylemleri ayyuka çıkmış ancak İnci  kendi oluşturduğu ekibinin planlı ve programlı çalışmasıyla ipi göğüsleyerek kendisine karşı algı oluşturanlara dersini vermişti.

   Şartlara baktığımızda 7 Haziran daha zordu ama buna rağmen o kazanmasını bildi. Bugün işi daha kolay. Zira kamuoyunda Sakarya genelinde her kıraathanede, her sokakta hatta her evde karşılığı olan bir İnci.

     İYİ partinin milletvekilliği sıralamasında birinci sıra adayının akrabalık ilişkileri doğrultusunda sıralamaya girdiği, partinin ülke meselesinden çok  kişisel ve akrabalık bağlarının öncelikli olduğu algısı kamuoyundan tepki topladı. Sakarya’da büyük oranda karşılığı olan eski sendikacı Enver Toçoğlu’nun lisetede yer bulamaması bir handikap oluşturdu ki bu da İnci ve Bülbül başkanın ekmeğine yağ sürdü..

    MHP  milletvekili listesinin en küçük bir tepki almamış olması yapılan sıralamanın ne kadar doğru olduğunun göstergesi. Bu gerçekler doğrultusunda  İnci’de  zaten bunun farkında ve seçilememe gibi bir endişe taşımıyor   o nedenle “ sadece kazanmak yetmez , benim elimi daha da güçlendirin” mesajını kendisine rehber edinmiş. CHP'ye bakacak olursak ilçemizde varlığı yokluğu belli değil.

   Seçime günler kala seçmen kafasında kime oy vermeyeceğini belirlemiş, ancak bir kısım kararsız seçmen ise kime oy vereceğinin hesabı içerisinde. İşte buradaki kararsız seçmenlerin rotasını kendi yönüne çekmek isteyen parti reklam çalışmalarına ağırlık vermeli. Çünkü artık yöneticiler  bilgi, beceri, tecrübe ile değil algı ile kamuoyunun gözünde değer kazanıyorlar. Sen ne kadar doğruyu söylesende  karşındakin anladığı oranda başarılısın. İşte burada reklam faktörü itici güç olarak devreye giriyor.  

   Yapılan araştırmalara göre  (Reklam yatırımlarının yüzde 52’sini televizyon, yüzde 17.38’ini gazete ve dergi, yüzde 20.62’sini dijital, yüzde 6.7’sini açıkhava, yüzde 1.95’ini radyo ve yüzde 1.28’ini ise sinema reklamları oluşturdu. Dünyadaki reklama ayrılan paranın 80 milyar doları geçtiği düşünülecek olursa ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.  

   Bir diğer konuda ilçemiz üniversitesinde öğretim gören yaklaşık  5000 civarındaki kültür elçisi öğrencilerimiz. Bunların yaklaşık 3000’ni ilçemizde oy kullanacaklar. Siyasi partilerin öğrencilere yönelik bir programının olmaması akıl alacak gibi değil.

Hani diyorum ki seçimlerin ikinci yarıya kalacağa düşünülüyor, partiler çalışma kondisyonlarını  24 Haziran 8 Temmuz arasına mı saklıyorlar?

Gazeteci olmamız hasebi ile vatandaşlar bizimle iletişime geçtiklerinde sordukları ilk soru “Hendek’te ne olur?”

İnanan, çalışan bunun yanında da kararsız seçmeni ikna eden kazanır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
EDİTÖR     2018-06-01 Köşe yazımıza gelen eleştirileri aldık bir kenara koyduk. Yayına vermememizin nedeni tek bir elden farklı isimler adı altında yazılmış olmalarıdır.
Hendekli     2018-05-29 Hendek adına CHP dediğiniz gibi varmı yokmu belli deyil Bülbül kısmen o da nasılsa seçilirim modunda adaylarr arasında en çok çalışan dikbayır ve inci. Her köşebaşında iyi parti kaplanmış araçlar ev ev gezmeler, devasa afişler çarşı meydanını süslemiş. İnci ise her zamanki gibi kendi başına inatla çalışmasına devam ediyo Teşkilat sorumlularının inci başkana bi katkı sağlamadığına inanıyom. Ali inci kazanırsa kendi inancı çalışkanlığı ve gayretiyle kazanmış olacak. Diğer vekilleri hendekte göören
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek