bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Ak partinin Sakarya jokeri İnci, Mhp’nin Bülbül

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı+Parlemento seçimlerine hazırlandığımız bu günlerde seçime girecek partilerden bazıları genel başkanlarını aday gösterirlerken bazıları ise ittifak ile ortak aday üzerinde fikir birliğine varmak sureti ile belirledikleri adayı destekleme kararı aldılar. Buna göre Cumhur ittifakında yer alan AKP-MHP-BBP Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında birleşirlerken Millet ittifakında ise CHP-DP-SP-İYİ parti birlikte yer aldılar.

Ak partinin Sakarya jokeri İnci, Mhp’nin Bülbül
Ak partinin Sakarya jokeri İnci, Mhp’nin Bülbül admin
Bu içerik 1508 kez okundu.

     Ancak Millet ittifakında yer alan CHP Muharrem İnce ile, İYİ Parti Meral Akşener ile,  tüm umudusunu  eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bağlayan SP  Temel Karamollaoğlu  umduğunu bulamayınca kendisini aday gösterdi. Diğer yandan  İP partisi  Genel başkan Doğu Perinçek ve HDP ise cezaevindeki genel başkanları Selahattin  Demirtaş ile başkanlık seçimlerine katılacakları açıklandı. Yeni yapılan referandum sonrasında siyasette taşlar yerinden oynadı.  Birde buna Avrupa ve okyanus ötesinden yandaşlarca yapılan menfi propagandalar ülkemizin üzerine bir kabus gibi çöktü. Buna göre bundan böyle  hükümeti parlemento değil seçilen başkan kuracak. Başkanın seçimi ise %50+1 oy alabilmesine bağlı. Bu durum siyasete yeni bir yol haritası belirledi ve ittifak zorunlu hale geldi. Yani bir anlamda Cumhur ittifakı 7 düvelle savaşıyor!

     İşte bu nedenledir ki partiler %50+1 alabilmek adına ittifaklara girdiler.

     Peki ilk turda belirlenen sayı yakalanamazsa ne olacak?  Bu durumda 15 gün sonra yani 8 Temmuz 2018 Pazar günü yeni bir sandık daha kurulacak ve bu kez seçmen sadece Cumhurbaşkanlığı için oy kullanacak. Bu durumda yapılan anlaşmalar gereği en yüksek oy alan iki aday tekrar seçime girecekler. Bu kez Millet ittifakının dışında kalan İP ve HDP’de kerhende olsa Millet ittifakını destekleyeceği  imkan dahilinde. Yani 24 Haziran çok çok önemli.  Ortaya çıkan bir gerçek şu ki bu seçim (1) birin seçimi yani her bir oyun çok büyük anlamı ve değeri var.

      Her ne kadar şimdiye kadar AK Parti oyları Recep Tayyip Erdoğan adıyla almış olsa da bu kez durum biraz farklı. Zira Erdoğan’ında belirttiği gibi teşkilatlarda doymuşluğun sarhoşluğu var. Teşkilatlarda eski heyecan kalmamış, metal yorgunluğu had safhada. Açıklanan manifestonun bile teşkilatlarda istenilen heyecanı yaratmamış olduğunu görüyoruz.  Buna mukabil birde FETÖ uzantıları kriptoları meselesi var ki ilerleyen süreçte bunların sancıları daha da gün yüzüne çıkacak. 

      Ülkemizde illerde bazı şahıslar vardır ki bunlar ekol olmuşlardır. Büyük kitlelerin sevgisine mazhar olmuşlar toplumu kendilerine inandırmışlar aynı oranda tabanda büyük karşılıkları vardır bu asla inkar edilemez. İşte milletvekilliği aday adaylığının tespit edilmesi çalışmalarının yürütüldüğü günümüzde tek bir oy’un dahi kıymete bindiği bu seçim çok şeylere gebe.  Farklı bir örnek verecek olursak Cumhur ittifakında yer alan BBP iyi bir örnek. Türkiye genelindeki oy oranı % 0.54 yani bugüne uyarlayacak olursak 55 milyon 319 bin seçmenden  298.000 civarında oy’a sahip. Ve bu partinin milletvekili adayları AK parti listelerinden seçime girecekler. Bu sayının da seçilebilecek sıralamada  3-5 milletvekili olabileceği konuşulduğu günümüzde Sakarya’nın ekolü konumunda olan, çalışkanlığı, azmi, hırsı, sadakati ve Sakarya adına hazırladığı projelerle  müracaaata bulunan 79 aday adayının arasında yıldız misali parlayan Ali İnci, Sakarya adına iktidarın elinde bulundurduğu en büyük jokerdir.  15 Temmuz akşamında işgal edilen Sakarya valiliğinin kurtarılmasında büyük rol sahibi İnci’nin yaptıklarını  anlatmıyorum.

    Bu nedenle kamuoyunda çokça spekülatif söylemlerin yapıldığı bu günlerde kimse umudunu kırmasın kimse karamsarlığa düşmesin. Cumhur ittifakı ülke genelinde % 0,54 oya sahip olan BBP’ye bu kadar önem verirken İnci’yi görmezden gelmesi  akıl tutulması olur ki buna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göz yummaz.  

    Şunuda göz ardı etmeyelim. Ali İnci karşıtı Sakarya siyaset lobisi elinden geleni yapacaktır onların bir hesabı varsa unutmasınlarki Allah’ın da bir hesabı var. Durmak yok yola DEVAM…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
MEHMET UYANIK. KALAYCI MEHMET     2018-05-11 AHMET KARDEŞİM BAŞLIĞI GÜZEL ATMIŞSINDA HENDEĞİMİZİN ÇOCUĞU KARDEŞİMİZ LEVENTTEN HİÇ BAHSETMEDİN HOŞ OLMADI. VESSELAM
AKIN     2018-05-11 EN AZ %52 İLE CUMHUR İTTİFAKI KAZANACAK.. BİR YERE NOT EDİN ..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR