bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

TARİHİ YENİ CAMİNİN ADI (YAMUK ÇATILI) CAMİ OLDU!

Mimar Sinan’ın verdiği dersten örnek çıkartılmadı. İlçemizde Vakıflar Genel Müdürlüğü envarterinde bulunan Büyük Camide yaklaşık 9 ay önce başlatılan ( aslına uygun olarak yenilenmesi) projesi tüm hızıyla devam ederken yapılan yanlışlıkların düzeltimemesi dikkat çekiyor.

TARİHİ YENİ CAMİNİN ADI (YAMUK ÇATILI) CAMİ OLDU!
TARİHİ YENİ CAMİNİN ADI (YAMUK ÇATILI) CAMİ OLDU! admin
Bu içerik 1182 kez okundu.

Kurulduğundan bu yana 1 asrı geçen tarihi caminin çürüyen bazı ahşap malzemeleri değiştirilirken camiye yaşıt olan minare direğinin  ( esen rüzgarlarda yaklaşık 10 ile 15 cm  sallandığı çıplak gözle görülürken) değiştirilmeksizin  etrafının ahşap kaplamayla kapanması oldukça manidar.

    Çaminin çatı restorasyonunda dikkat çeken önemli bir hususta çatının bariz olarak yamukluğu, cami duvarlarındaki dez’lerin daha şimdiden dökülmesi karşısında yapılan ikaz ve uyarıların dikkate alınmamamsı cemaat tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor.

Ünlü Osmanlı mimarı Mimar Sinan, 

Adıyla müsemma Mimar Sinan camisini inşa etmekte, caminin minareleri dikildiğinde meraklı gözlerle takip edilen çalışmalar esnasında caminin yanından babası ile birlikte  geçmekte olan küçük bir çocuğun;  “  baba, baba bak minare yamuk!” demesini cami avlusundan çalışmaları takip eden mimar Sinan tarafından duyulur.

   Sinan çocuğa seslenerek;  “gel yavrum, biz bunu göremedik, sen bize yardımm edermisin?”  dediğinde çocuğun gözleri parlar. Kendisine değer verilmiş, fikrine saygı gösterilmiştir. Çocuk çok mutlu olur. Sina’a şöyle der:  “ Amca nasıl yardım edebilirim?”

   Mimar Sinan babacan tavrıyla gülerek uzun bir ip ile çocuğun yanına gelir. Ona ipin ucunu verir. Der ki;  “evladım bu ipi tut. Bende ipin ucunu minareye bağlayayım. Sen buradan çek minareyi düzelt, düzeldiğinde bana da seslen emi” der.

   Minarenin kulesine bağlanan ipi çeken çocuk bir süre sonra;  “ dede düzeldi , düzeldi” diye selendiğinde Mimar Sinan ipi minareden çıkarır, çocuğun yanına gelir ve ona kendisine yardımcı olduğu için teşekkür eder.

KISSADAN HİSSE

    Buradan çıkartılan kıssadan hisse şudur. Sen ne kadar doğru yaparsan yap karşındakinin anladığı oranda doğru yapmışsındır. O nedenle bir çocuğun “minaresi yamuk” söylemine kayıtsız kalmayan Sinan, “ eğer bunu yapmamış olsaydım bu minare yamuk olarak algılanacak, belkide cami nesiller boyu  ( minaresi yamuk cami) olarak toplumda yer bulacaktı. Böyle yaparak hem algı’yı değiştirdim hem de çocukta olsa onunda fikirlerine saygı duyulmasına örnek oldum” der.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOFU ISINMA TURUNDA
SOFU ISINMA TURUNDA
2019 Yılının İlk Madalyaları
2019 Yılının İlk Madalyaları