bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Gazeteci Serkan Köse yazdı: İnce’nin adaylığı

100 bin imza ile seçime katılabilecek adaylardan Meral Akşener ya da Temel Karamollaoğlu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin gösterdiği adayı geçmesi mümkün olabilir mi?

Gazeteci Serkan Köse yazdı: İnce’nin adaylığı
Gazeteci Serkan Köse yazdı: İnce’nin adaylığı admin
Bu içerik 1185 kez okundu.

Çatı aday dendi.

Abdullah Gül dendi, Abdüllatif Şener’de gündemdeydi.

İlhan Kesici favori, Yılmaz Büyükerşen plase derken, inceden inceye ‘Kemal Kılıçdaroğlu’ öne sürülmek istendi.  

Ve Cumhuriyet Halk Partisi, aradığı ‘cumhurbaşkanı adayını’, erken seçim kararının ilan edildiği günden, tam 16 gün sonra buldu. ‘Muharrem İnce’ ile Cumhuriyet Halk Partililer rahat bir nefes aldı.

***

Muharrem İnce, gerek parti tabanında, gerekse teşkilatlarda karşılığı olan bir isim.

Cumhuriyet Halk Partisi, seçimde zafere ulaşır ya da ulaşmaz. O ayrı bir şey. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; Muharrem İnce’nin aday gösterilmesi, Cumhuriyet Halk Partisi oylarının farklı adaylara kaymasını önleyecektir. En azından partinin aldığı oy oranı ile cumhurbaşkanı adayının alacağı oran arasında artık çok büyük bir fark beklenemez.

Netice olarak; Cumhuriyet Halk Partililer için cumhurbaşkanlığı seçiminde Meral Akşener alternatifinin tamamen ortadan kalktığını söylemek mümkün.

***

Cumhur İttifakı’nın karşısında en güçlü aday şüphesiz Muharrem İnce’dir. Seçimin ilk turda sonuçlanmayabileceği yönünde geniş bir kanaat oluştuğundan yazıyorum. Şayet seçimin ikinci tura kalma ihtimalinden söz edilecekse, seçmenlere cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce arasında tercih hakkı doğar.

100 bin imza ile seçime katılabilecek adaylardan Meral Akşener ya da Temel Karamollaoğlu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin gösterdiği adayı geçmesi mümkün olabilir mi?

***

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin oy oranları ve potansiyelleri her ne kadar cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda Erdoğan lehine sonuçlanacağına işaret etse de, sandıktan çıkabilecek sonucu kestirmek için henüz erken…

Muharrem İnce’nin ikinci tur şansı, aslında tamamiyle Akşener ve Karamollaoğlu’na milliyetçi ve muhafazakar seçmenden gidecek oylara bağlı. Şayet hesap ya da umut edildiği gibi Akşener ve Karamollaoğlu oy patlaması yaşarlarsa, İnce’nin ikinci turu görmesi kaçınılmaz olacaktır.

Gerçi bu noktada kafaları kurcalayacak bir soru akla geliyor. Milliyetçi ve muhafazakar seçmen, ikinci turda Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayına oy verir mi?

***

Sonuç olarak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayının açıklanması ve Muharrem İnce’nin adaylığı bazı belirsizliklerin ortadan kalkmasını sağladı.

İnce ile iyi ve doğru tercih yapan Cumhuriyet Halk Partisi, sanırım yapılacak ilk anketlerde bunun sonuçlarını alacak ve son dönemde anketlere de yansıdığı şekliyle gezer oylarını tekrardan kendi hanesinde bulacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR