bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Taban döşeme kalasları değiştirilirken minareye dokunulmuyor

İlçemizde Vakıflar Genel Müdürlüğü envanterinde ( tarihi eser) olarak kayıtlı bulunan, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan ilçemiz Cumhuriyet alanındaki Büyük Camide restorasyon çalışmalarına başlanılanı yaklaşık 8-9 ay oldu.

Taban döşeme kalasları değiştirilirken minareye dokunulmuyor
Taban döşeme kalasları değiştirilirken minareye dokunulmuyor admin
Bu içerik 1171 kez okundu.

    Bodrum üzerine yığma tuğla ile inşa edilen caminin restorasyon çalışmalarında her bir noktası elden geçiriliyor. Camlar yeni model ahşap görünümlü çitf kat camlı PVC maddeden yapılıyor. 

Cami restorasyon çalışmalarını yakından takip eden  25 dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci bir tehlikeye dikkat çekmiş, caminin yapılışı ile eşdeğerde bulunan minarenin taşıyıcı ağacının değiştirilmesinin zaruretini ifade etmişti.

      İlerleyen süreçte görüyoruz ki  şadırvanına kadar elden geçirilen camide  minare konusunda bu uyarı ve ikazlar hiç dikkate alınmıyor ve minarenin direği değiştirilmezken  etrafı ahşap malzeme ile kaplanmak sureti ile çalışmalar devam ediyor.

     Caminin çürüyen taban döşeme ağaçları değiştiriliyorken minarenin direğinin değiştirilmiyor olması cemaatte tedirlik oluşturdu. Her gün yapılan çalışmaları bahçe duvarından bakarak tarihe ışık tutan ilçemizde tarihin temel taşını oluşturan 1800’lü yıllarda yapılan caminin 1951 yıllarında tadilat gördüğü, caminin 1943-1967 ve 1999 depremini yaşadığını belirterek yetkililerin uyarılara kulak tıkamalarına bir anlam veremediklerini ifade ediyorlar.

İlçe halkının yakından şahit olduğu bir gerçek var ki o da sert esen rüzgar ya da fırtınalı havalarda minarenin 10 ile 15 dolayında sallandığı çıplak gözle farkediliyor.  AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hayatı kat     2018-04-14 rüzgarda minarenin direği gıcırdar iyi esenlerdi 35 sene önce şimdi kimbilir nasıldır zeki comert parkının olduğu yerde semsipasa koskoca han ve hamamini yok etmisler yıkılırken resimleri vardi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek