bizimhendek.com
Advert
Advert

SÜPÜRGE SAKARYA’DA HAYAT BULUYOR

Gelişen teknolojiye inat atadan kalan mesleklerini sürdüren günümüz kuşağı süpürge ustaları mesleklerinin teknolojiye yenik düşeceğini ve ilerleyen süreçte kaybolan meslekler sınıfına gireceğinden endişe ediyorlar.

SÜPÜRGE SAKARYA’DA HAYAT BULUYOR
SÜPÜRGE SAKARYA’DA HAYAT BULUYOR admin
Bu içerik 512 kez okundu.

‘Emeğe ve Ustaya Saygı’

 Adabilim Anadolu Lisesi öğrencileri geleneksel el sanatlarımızdan olan ve gelişen teknoloji karşısında temizlik aracı olarak önemini yitiren süpürgecilik mesleği ile ilgili yerinde bilgi edinmek üzere süpürgeciler sitesini ziyaret etti.

Anadolu’nun taleplerini Sakarya karşılıyor

Gerçekleşen ziyarette öğrencilere meslek ile bilgiler veren tezgâh ustası Gökhan Babacan, “Süpürge ve süpürgecilik geleneksel bir sanat ürünü olarak değerini korumaya çalışan geleneksel el sanatlarımızdan birisidir. Modern temizleme aygıtlarını ortaya çıkması ile temizlik aracı kullanım işlevi son derece daralan süpürgecilik malesef yok olmak üzere olan el sanatlarımızdan birisidir. Fakat süpürgeciliğin bir el gereci olarak yaşamını tamamladığı bölgelerde ise bir geleneksel olarak varlığını sürdürmektedir. Bu tip işlevler için üretilen süpürgeler bir kullanım eşyası olarak değil, süslü, renkli ve sadece görsel güzelliğe uygun bir süs eşyası olarak da üretilmekte ve bu yönde de pazar, alıcı bulabilmektedir. Adapazarı Süpürgeciler sitemiz de Anadolu’dan gelen talebin neredeyse hepsini üstlenmiş durumdadır.” dedi.  

Süpürge bizim kültürümüzdür

    Adabilim Okulları 10. Sınıflar danışman öğretmeni Didem Ünsal ise ziyaret ile ilgili olarak “Unutulmaya yüz tutmuş olmakla birlikte süpürgeciliğin kültürümüzde kazandığı birçok folklorik unsuru ve işlevi var. Bizde okulumuzun Değerler Eğitimi etkinlikleri kapsamında ‘Emeğe ve Ustaya Saygı’ adını verdiğimiz bir ziyaret gerçekleştirdik. Öğrencilerimizde verilen emek ve gösterilen gayrete bizzat tanıklık etmiş oldular ” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİZ ŞOV PEŞİNDE DEĞİLİZ.  DERDİMİZ MAKAM MEVKİ DEĞİL
BİZ ŞOV PEŞİNDE DEĞİLİZ. DERDİMİZ MAKAM MEVKİ DEĞİL
HAMZA YERLİKAYA’DAN SÖZ ALDIK GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ
HAMZA YERLİKAYA’DAN SÖZ ALDIK GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ