bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ!

Uyarı ve ikazlar dikkate alınmıyor… Osmanlı klasik mimarisi ile bodrum kat üzerine yığma tuğla olarak 1800’lü yıllarda inşa edilen ve tarihi binalar statüsünde bulunan, İslam’ın tapu taşlarından olan ilçemiz Büyük cami bir süre önce Bursa Vakıflar Müdürlüğü’nce tadilata alınmış ve aslına uygun olarak tadilatı halen devam ediyor.

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ!
TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ! admin
Bu içerik 1780 kez okundu.

Cami cemaati endişeli

    Tadilat esnasında  cami cemaati, ilçemizde dört dönem Hendek Belediye başkanlığı da yapan 25. Dönem Sakarya Milletveili Ali İnci ve gerekse Hendek Müftülük yetkililerinin  tadilatı yapılan caminin  bazı eksiklikleri dile getirilmekte ancak bu uyarı ve ikazların dikkate alınmıyor olması cami cemaatinde rahatsızlık yaratıyor.

   Miadını dolduran cami direği değiştirilmeli

    Geçen hafta tadilatta olan camiyi ziyeret eden ve tadilat çalışmalarını yakınen izleyen 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, caminin yapılış tarihinide belirterek; “ 200 yılın üzerinde bulunan camimiz 1950’li yıllarda tadilattan geçirilmişti. İlerleyen süreçte  camimizin mevcut minare direği  Sakarya’yı yıkan 1943-1967 ve 1999 depremi ni yaşadı ve her şeye rağmen ayakta kaldı. Tüm ilçe halkıda şahittir ki  kuvvetli rüzgarlarda minarenin yaklaşık 10 ile 15 cm arasında sallandığına şahit oluyoruz. Minarenin ana yükünü taşıyan minare direği ömrünü tamamlamıştır. Yapılan tadilat esnasında cami direğinin yenilenmesi önem arz ediyor. Bu mutlaka yetkililerce dikkat alınmalı ve değiştirilmelidir” diyen İnci, “ ikaz ve uyarıları ne yazık ki tadilatı yapan Vakıflar Müdürülüğü yetkililerince dikkate alınmadığını ve demir minare korkuluklarının dıç cephesi ahşapla kaplandığını görüyoruz. Yarın olabilecek üzücü hadiselerin , felaketin önüne geçmek adına bizler düşüncelerimizi ifade ettik." dedi.  Ancak tüm uyarı ve ikazlara kulak tıkanmasını  tarihe not düşüyoruz.

AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
hayati     2018-04-09 80 Li yıllarda Ramazan aylarında akşam ezanını okumak için çıktığımızda Rüzgarlı havalarda O direğin Gıcırdaması, etrafının oluklu saç ile kaplı olması nedeniyle içeride bize bir ürperti verir ancak her akşam yine çıkar ve bundan büyük bir haz alırdık Saçtaki deliklerden Hendek meydanı Liseyi seyretmek ne güzeldi şimdi çok uzaklardan sadece netteki resimlerine bakıp eski günleri yad ediyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN HARMANTEPE MAHALLESİNDE
MERCAN HARMANTEPE MAHALLESİNDE
Sporculara diploma töreni Perşembe günü saat 19.30'da
Sporculara diploma töreni Perşembe günü saat 19.30'da