bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Tavanda ittifak peki yerelde?

Tavanda Cumhur ittifakı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından dile getirilen ittifak, parti kurmaylarınca değerlendirilmesinin ardından genel başkanlara sunuldu ve yapılan görüşmelerde Cumhur İttifakı karara bağlandı. Her iki siyasi partinin ilişkilerinin daha da kuvvetlenmesi adına verilen talimatlara baktığımızda bu ittifakın sadece genelde değil yerel seçimlerde de devam edeceğinin sinyallerini görmemek bakar kör olmakla eş değer.

Tavanda ittifak peki yerelde?
Tavanda ittifak peki yerelde? admin
Bu içerik 829 kez okundu.

     Bundan böyle iktidar %50+1 ile olunuyor ittifak kaçınılmaz

   İttifak görüşmelerinin yapıldığı süreçte bu konuyu ifade ettiğimizde (yok canım daha neler) babında söylemlerle karşılaşmıştık. Ancak işleyen sürece baktığımızda en doğrusununda aynı ittifakın yerelde de yapılması zaruret doğuruyor. Siyasi partiler nihayetinde iktidar olmak, yönetimde icraatin başında olmak ve ülkeye siyaset yoluyla  hizmet etmek amacıyla kurulurlar. Yaşan gerçeklere baktığımızda görünen bir gerçek var o da bundan böyle iktidar olmanın yolu %35’lerle değil %50+1 ile olunabilecek. Hiçbir siyasi partinin bu konjektürde % 50+1’i  bulma imkanı olmadığından doğal olarak ittifakın olması bir zarurettir zorunluluktur bunun aksini hiç kimse iddia edemez.  Bu nedenle dün ittifakı bir korkaklık, kaçak dövüşme olarak niteleyen, zamanın erken olduğunu belirterek kurulan ittifakın parçalanacağını umut eden diğer siyasi parti genel başkanları da bu gerçeğin farkına varmış olmalılar ki ittifak görüşmelerine başladılar.

Tavanda oluşan ittifakın yerele yansıması büyük ihtimal

  Gelelim yerel seçimlere… Bir il ya da ilçeyi mercek altına alalım. Örneğin Hendek ilçemizi. Realite ilçemizde yapılacak olan yerel seçimler AKP ile MHP arasında yaşanacak. Böyle olunca da birbirlerine rakip olan adaylar seçmene  projelerini sunacaklar diğer yandan da siyaseten bir birlerini suçlayacaklar. İlçenin iyi yönetilemediğinden tutun verilen sözlerin yerine getirilmediğine dek bir çok konu seçim meydanlarında seslendirilecek. Tabi bu durum ister istemez ittifak içerisinde ikileme yol açacak, kırılanlar, alınanlar olacak. Bir anlamda genelde  gerçekleştirilen ittifak yerelde yara alacak. Evet seçimlerin bir galibi olacağı muhakkak. Ancak eğer yerelde ittifak gerçekleşmeyecek olursa bazı sıkıntıların yaşanacağını görmezden gelemeyiz.

AKP ve MHP bu tuzağa düşmez

Zaten tavanda yapılan ittifak bazı  toplum mühendislerince şekillendirilmeye çalışıldığı günümüzde AKP ve MHP’nin bu tuzağa düşeceğini sanmak saflık olur. Tüm bu yaşanan gerçeklerin ışığında bu ittifakın yerelde de gerçekleşmesi beklenen gelişme. Eğer bu düşüncemiz doğru çıkacak olursa muhtemelen ilçemizdeki Belediye Başkanı adayının hangi partiden kimin aday olacağının kararını da ittifakta yer alan üst düzey parti yetkililerinin belirleyeceği gerçeği. Dolayısı ile şimdiden başkanlığa aday olmayı düşenen adayların bu konuyu göz önünde tutmaları, her iki partinin kurmayları yada genel başkanlarının vereceği kararı beklemeleri gerekecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
%51     2018-04-04 Son yerel seçimde Ali+Şenay+İrfan+Sinan+diğer Meclis üyeleri %51 alabildi. O da büyükşehir yasası sayesinde.. Cumhurbaşkanımız sizi sırtında daha ne kadar taşıyacak..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek