bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

SESOB BAŞKANI SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARINI AKTARDI

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB ile Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “şehir, esnafıyla güzelleşir” temalı işbirliği toplantısına; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti il Başkanı Fevzi Kılıç, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, SESOB’a bağlı 62 oda başkanı ile 430 civarında yönetim kurulu üyesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey bürokratları katıldı.

SESOB BAŞKANI SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARINI AKTARDI
SESOB BAŞKANI SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARINI AKTARDI admin
Bu içerik 629 kez okundu.

Toplantının açılış konuşmasını SESOB Başkanı Hasan Alişan yaptı. Alişan konuşmasına, “Her zaman işbirliği içerisinde hareket ettiğimiz, sorunlarımıza çözüm olan aynı zamanda SESOB Başkanlar Kurulu Fahri Üyemiz Zeki Toçoğlu’na teşekkür ederek başlamak istiyorum. Dün olduğu gibi 2019’da, 2020 yılında da Başkanlar Kurulu toplantılarımızı Zeki Toçoğlu başkanımla birlikte gerçekleştirmek istiyoruz” dedi. SESOB’a bağlı 62 oda başkanının kongrelerini yapıp esnaf ve sanatkarın temsilcisi olduğunu aktaran Başkan Alişan 6 oda başkanının değiştiğini aktardı.

‘Vergiler ilçe belediyelerine ödensin’

SESOB Başkanı Hasan Alişan “Esnaf ve sanatkarımız oda başkanlarını yani temsilcilerini seçerken dertlerine derman olunmasını istiyor. Büyükşehir Belediyesine ödenmesi gereken vergilerin ilçe belediyelere ödenmesini sağlanmasını istiyoruz. Esnaf ve sanatkarımız tabela vergilerinde ciddi bir artış yapıldı bu konunun yeniden düzenlenmesini istiyor. Seyyar satıcılar konusunda ilçe belediyelerimizin daha hassas olmalarını bekliyoruz. Şehrimizin güneyinde mezbahamız yok. Artık sokaklara caddelere Pazar kurulmasın, büyüyen ve gelişen Sakarya’ya yakışır modern kapalı Pazar yerlerimiz olsun istiyoruz” dedi.

Haksız rekabet

Başkan Alişan esnaf ve sanatkardan kendilerine gelen sorunları her fırsatta Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na aktardıklarını ancak ‘şehir esnafıyla güzelleşiyor’ toplantısında yeniden gündeme getirmek istediğini belirterek “Komşumuz yangın yeri. İç savaş yaşanıyor. Allah kimseyi yurdunu terk etmek zorunda bırakmasın. Ancak mültecilere işyeri açarken kimse ne oluyor diye sormuyor. Vergi yok, hijyen yok. Haksız rekabet oluşturuyorlar. Onlar işyeri açmasın demiyoruz ama bizim esnafımıza yapılan denetimlerin, incelemelerin onlara da yapılmasını istiyoruz. AVM’ler, zincir marketlere otopark şartı gelsin. Caddeler, kaldırımlar babalarının malı gibi kullanmasınlar” dedi

‘Kriterler yeniden belirlensin’

“Hükümetin sosyal devletçilik yapıyor. 65 yaş üstü, engelliye, engelli refakatçisine ücretsiz ulaşım imkanı sağlıyor. Bütün bunların karşılığında da bizim esnafımıza 750 lira aylık ödeme yapıyor. Yaşlımıza, engellimizi ücretsiz taşımayalım demiyoruz. Ama bu işin kriterlerinin yeniden belirlenmesi gerekiyor. Engelli refakatçisi kartı var gün boyu geziyor. Aylık geliri bilmem kaç bin lira 65 yaş üstü ücretsiz geziyor. Biz devletimizin bizlere verdiği 750 lirayı da almayalım ama ucu bucağı belli olmayan ücretsiz taşımayı da yapmayalım. Eğer devletimiz ücretsiz ulaşım hizmeti vermek istiyorsa, belediye otobüsleriyle versin” dedi

Ulaşım Sorunları

SESOB Başkanı Hasan Alişan “Bizlere S, M,J,D, T plakaları satıyorsunuz. Ardından korsan ulaşıma izin veriliyor. İlçelerde taşımalı eğitimde ticari olmayan plakaların ihaleye girmelerinin engellenmesi lazım. Harçlar, plaka devirleri de esnafımızın bir başka sorunu. S plaka da belediyemize verdiğimiz sözü tutamadık. Plaka değerlenince birileri mahkemeye koştu. Bu da bizim eksiğimiz” dedi. Başkan Alişan bir saate yakın esnaf ve sanatkarın sorunu aktardığı konuşmasının devamında, sanayi bölgelerinin alt yapı, çıkmalar ve kötü görüntüsüne el birliğiyle çözüm üretilmesini istedi. Sosyete pazarlarına izin verilmemesi de aktarılan sorunlardan bazılarıydı.

Toçoğlu’na teşekkür

SESOB Başkanı Hasan Alişan seyyarlarla mücadele, kermeslere izin verilmemesi ve daha birçok konuda desteklerini esirgemediği için Başkan Toçoğlu’na teşekkür etti. Uzun Çarşı’da yapılan dönüşümün ayakkabıcılar çarşısına da uygulanmasını istedi. Alişan, kamyoncular parkının taşınması, ilçe garajlarına yaptığı düzenlemelerden ötürü de Toçoğlu’na ayrıca teşekkür etti.

Çözülmesi gereken konular

SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın ardından kürsüye AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç çıktı. Kılıç öncelikle esnaf ve sanatkarın sorunlarına uzak olmadığını belirterek başladığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şehre gelişine gösterdikleri katılım içinde teşekkür etti. Başkan Kılıç “Hasan Alişan başkanımın hükümeti ilgilendiren sorunlarını tek tek not aldım. Emin olun konu hangi bakanlığı ilgilendiriyorsa bizzat takibini yapıp kendisine de sonuçları hakkında bilgi vereceğim. Şehirde çözülmesi gereken sorunları Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu ile istişare ederek çözüme kavuşacaktır’ dedi.

‘Ülke gündemine ses getirdi’

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun 2009 yılından bugüne kadar şehirde yaptığı yatırımların kısa bir özeti oda başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine izlettirildi. Video gösteriminin ardından kürsüye Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu çıktı. Toçoğlu konuşmasına şehirde yapılan değişimden bahsedip kırmızıçizgilerini anlattı. Başkan Toçoğlu “Şehrimizin yatay mimarisi ülke gündeminde ses getirdi. Gerek depreme karşı tedbir gerekse insanların topraktan kopmadan yaşamaları için yatay büyüme konusunda hassas davranacağız. Yüksek kata izin vermeyeceğiz” dedi.

Dev yatırımlar

28 Mart 2009 yılında göreve geldiği günden bu güne kadar şehre 3 milyarlık yatırım yaptıklarını aktaran Başkan Toçoğlu “ Özellikle alt yapıya dev yatırımlar yaptık. İçme suyumuzu garanti altına aldık. Sapanca gölüne alternatif kaynaklar ürettik. Tabiri caizse parayı yerin altına gömdük. Alt yapıya 1,3 milyar lira para harcadık. Yaptığımız arıtma tesisleri ile denizimizi, gölümüzü koruma altına aldık. Arıtma tesislerimiz bakanlıkta örnek gösteriliyor. Hazırladığımız projelerimiz var. İnşallah onları da kısa sürede hayata geçireceğiz” dedi.

Belediyeye ödenen harçlara indirim

Başkan Toçoğlu minibüs, halk otobüsü, taksi dolmuşlardan alınan harç bedellerinde indirime gidileceğini belirterek “Belediyeye ödenen harçlarda indirim yapacağız. Plaka devirlerinde alınan ücretlerde indirim yapılması için de arkadaşlara talimat verdim. Minibüs ve taksi dolmuş ücretlerine iyileştirme yapmıştık. Şimdi özel halk otobüslerine de iyileştirme yapacağız. UKOME bu konuda çalışma yapıyor” dedi. Başkan Toçoğlu “Hasan Alişan başkanımın aktardığı diğer sorunları da not aldım. El birliğiyle şehrimizi güzelleştirmek, insanımıza kaliteli hizmet sunmak için gayret edeceğiz. Bizi ilgilendiren sorunlara çözüm noktasında her zaman olduğu gibi yine yanınızda olacağız” dedi.

HABERLİSİN.COM

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İDARENİN VERDİĞİNİ DEĞİL, KENDİ  İSTEDİĞİNİ ALSIN!
İDARENİN VERDİĞİNİ DEĞİL, KENDİ İSTEDİĞİNİ ALSIN!
RAMAZAN ÖNCESİ PİDEMİZ KÜÇÜLDÜ 370 GR: 3.00 TL
RAMAZAN ÖNCESİ PİDEMİZ KÜÇÜLDÜ 370 GR: 3.00 TL