bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

87 yıllık okulun kapısını duvarla kapattılar

Ne güzel anlatmış atalarımız “ Kırk yıllık yani olur mu kani?” İşte burada oldu.

87 yıllık okulun kapısını duvarla kapattılar
87 yıllık okulun kapısını duvarla kapattılar admin
Bu içerik 1260 kez okundu.

Önce İsmetpaşa sonra Ziya Gökalp

   Okullaşma oranı ve derslik sayısı bakımından çevre ilçelerimize nazaran daha ileri seviyede olan ilçemiz Dereboğazı mahallesi Ziya Gökalp Caddesinde 1931 yılında İsmet Paşa Mektebi adıyla eğtim öğretime açılan okulumuz ilerleyen süreçte bitişiğinde bulunan caddenin isminden esinlenilerek Ziya Gökalp ilköğretrim Okulu adını almıştı.

     1971 yılında beşinci sınıfında okuma şansına sahip olduğum okul o dönemde tek katlı ve 5 sınıf üzerine yığma tuğla sistemi ile inşa edilmiş biri idarecilerin diğeri de öğrencilerin kullandığı iki ayrı kapıdan girilebiliniyordu.  Okulumuzun bahçe kapısı bugün duvarla kapanarak hizmet dışı bırakılan kapı idi.

     Daha sonra okulun ihtiyaca cevap vermediği gerekçesi ile okul binası yıkılarak yerine üç katlı ve derslik sayısı daha çok olan ve içerisinde ana okulu sınıfınıda barındıran yeni okul inşa edildi. Bu çalışmalar sırasında okulun doğusunda bulunan yol cephesine de araç girişlerine imkan sağlayan geniş kapı inşa edildi. 

    Bahse konu olan okulumuzun caddeye açılan kapısı tuğla ile örülerek kapatıldı. Okul yönetimi  konu hakkında “ kapı direk caddeye açıldığı için tehlike arzediyordu o nedenle kapattık ve duvar önü serviz araçlarının yanaşma alanı oldu” şeklinde savunma yaparlarken öğrenci velileri ise 87 yıllık okulun kapısının 21. Yüzyılda kapatılmasının altında rant yattığını iddia ettiler. Rank konusunu da veliler, ( okul içerisinde bulunan kantine rağbet etmeyen öğrencilerin hemek yolun karşı yakasında bulunan ve mahalle sakinlerinde mahalle bakkalı olarak nitelendirilen bakkala öğrencilerin gitmesini engellemeye yönelik olduğuna dikkat çekerek, eğitim yuvasında ders verilir bilgi verilir. Ticari düşünülmez” dediler.

   Bilindiği üzere ileriki yıllarda yapılan okullarımızda öğrencilere yönelik çok amaçlı salonlar inşa edilmiş ve bu salonlar ekonomik durumu yeterli olmayan ailelere sünnet, nişan, kına ve düğün gibi etkinliklere kiraya verilmekte ve okullara ekonomik girdi sağlanmakta. AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahakuytra     2018-03-21 Bir kapının kapatılması için 21. yada 22.yüzyılda olmaya gerek yok okul idaresi böyle karar almışsa herzaman yapılır. Söz konusu okuluda bilmem öğrencim de yok okuldan bir öğrenci yolun karşısındaki bakkala geçerken bir kaza olsa acaba o aileler ve editör nasıl bir yorum yazardı
Ahmet sofuoğlu     2018-03-21 Bu haber tarafsız değil,öncelikle neden yapıldığı araştırılsın .Bu konu ile alakalı bütün mülki ve idari yöneticileri göreve davet ediyorum.Sonuçta yapılan işin mantıklı bir gerekçesi vardır ,diye düşünüyorum.
Sengul     2018-03-21 Evet kesinlikle dogru sirf ticaret ugruna acil bir durumda kullanilmasi gereken senelerin kapisi kapatilmistir..bu okulda acil bir durum olsa butun okul bir kapiya yonlenecektir.yonetmeliklerde arastirdigim uzere her okulda en az iki kapi olmasi gerekiyr ama bu okulda olan kaapi kapatiliyor boyle bir sacmaliga goz yumuluyr.sizi tebrik ederim ahmet bey cok guzel bir sekilde anlatmissiniz umarim yapilmasi gereken neyse yapilir
Bir okuyucu     2018-03-21 Çok komik ve tirajik bir yazı olmuş. Burada ki mahalleli dışarıda ki kantin sorumluları sanırım . Yoksa mahalleli niye rahatsız olsun. Bencede gayet şık ve modern bir görünüm olmuş Kış ortasında dondurma satan bir bakkaldan ise okul içerisinde ki kantinin kazanması daha doğru değil mi ??
Alper     2018-03-20 Anladık, 87 yıllık okulun kapısına duvar örüp ayıp ettiler. Peki, 1945 yılından beri eğitim ve öğrenim veren ve her gün yüzlerce kız ve erkek öğrencinin giriş çıkış yaptığı Hendek Lisesi'nin giriş kapısının önüne umumi tuvaleti yapanlara ne demeli?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
SUÇ MAKİNESİ ÜÇ BAYAN YAKALANDI
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek
Babaoğlu’ndan Muay Thai’ye Destek