bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Çöp Aktarma Tesisi’nde kahvaltı

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, yapımı esnasında kirlilik ve koku endişesiyle tepki gösterilen Çöp Aktarma Tesisi’nde muhtarlar ve gazetecilerle kahvaltı yaptı

Çöp Aktarma Tesisi’nde kahvaltı
Çöp Aktarma Tesisi’nde kahvaltı admin
Bu içerik 4879 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Tesisin bulunduğu bölgeye yakın mahalleler Büyükdere, Akova, Kargalı Hanbaba ve Lütfiyeköşk muhtarları ile Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Emin Kula ve gazetecilere, tesisi de gezdiren Başkan Püsküllü, “Söz verdiğimiz gibi burada çevre kirliliği ya da koku yaratacak bir unsur yok” dedi.

MALİYETTEN KAÇMADIK

Püsküllü, tesisin yapımında maliyetten kaçmadıklarını da belirterek, “Buradaki işlem, toplanan çöpün içinde pres yapma özelliğine sahip dorseye aktarılmasıdır. Bu dorselerde, pres esnasında çıkan suyu da tutan depolar mevcut. Önlem olarak 3 aşamalı kapalı arıtma depoları yapıldı. En son biriken atık su da vidanjörle çekiliyor. Yapının devasa olması, tesisin dönüşüme hazır olmasıyla ilgili. Neticede bu tesis kalıcı değil. Büyükşehir Belediyesi, çöp dönüşüm işini ihale etti. Aktarma tesisine gerek kalmadığında burayı kapalı araç parkına dönüştürebileceğiz. Tesisin maliyeti, dorsesiyle çekicisiyle 1 milyon lirayı buldu” diye konuştu.

HAFTADA 500 TON ÇÖP

Nuriye mevkiindeki çöplük sahasının kapatıldığını da anımsatan Püsküllü, Hendek’te vahşi depolamaya son verdiklerini, haftada 500 ton çöpün bu tesisten Büyükşehir Belediyesi çöp sahasına aktarıldığını ifade etti.

TEMİZLİKTE SORUN YOK

Hendek’te temizlik konusunda sorun kalmadığını savunan Püsküllü şöyle devam etti:

Ekipler aynı ama çöp toplama ağımız uzak mahallelerle genişledi. Dikmen’den de çöpü alan aynı ekip. İş yükleri açısından gayretleri nedeniyle temizlik personelimize teşekkür ediyorum. Yine ilçe merkezinde Çöp Taksi uygulamamız oldukça verimli. Bir Çöp Taksi daha alacağız. Özellikle Yenimahalle’de bu uygulama ile sorun kalmadı.

ZAMAN HAKLI ÇIKARDI

Tesisin yapımında eylem boyutuna varan tepkilere mani olamadığını anlatan Büyükdere Mahalle Muhtarı Adem Demir ise, “Belediye Başkanımız Akçakoca’daki benzer tesisi gösterdiğinde ikna olmuştum ama mahallemden tepki dinmedi. Belediye Başkanımıza o zaman da mahalleliyi siz ikna edebilirsiniz demiştim. Tesis faaliyette ve başkanımızın da söylediği gibi kirlilik ya da koku yok. Zaman kendilerini haklı çıkardı” dedi.

ŞANTİYE DENETLENİYOR

Muhtar Demir’in asfalt şantiyesiyle ilgili şikayetleri hatırlatması üzerine ise Başkan Püsküllü, “Asfalt yapımı esnasında doğalgaz kullanılıyor ve tesis sürekli denetleniyor. Çevre kirliliğine yol açmış olsa buna önce biz karşı çıkarız. Zaten kiracımız, tahliye ederiz” ifadelerini kullandı.

Lütfiyeköşk Muhtarı Hüseyin Baylan, Kargalı Hanbaba Mahalle Muhtarı Seymen Uzun ve Akova Mahalle Muhtarı Volkan Yemenici de, Çöp Aktarma Tesisi’nin herhangi bir olumsuzluk yaratmadığını ifade ettiler.

Başkan Püsküllü, son olarak muhtarlar ve gazetecilere imalathane ve garaj bölümlerini de gezdirerek bilgi verdi. Serkan Köse / Ahmet Çileci

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İsimsiz     2018-03-21 Bide yazın ortasında yapın bu kahvaltıyı ????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİZ ŞOV PEŞİNDE DEĞİLİZ.  DERDİMİZ MAKAM MEVKİ DEĞİL
BİZ ŞOV PEŞİNDE DEĞİLİZ. DERDİMİZ MAKAM MEVKİ DEĞİL
HAMZA YERLİKAYA’DAN SÖZ ALDIK GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ
HAMZA YERLİKAYA’DAN SÖZ ALDIK GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ