bizimhendek.com
Advert
Advert

Çanakkale Zaferinin 103. cü yılı törenle anıldı

Çanakkale utançla yaşamak yerine onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır.

Çanakkale Zaferinin 103. cü yılı törenle anıldı
Çanakkale Zaferinin 103. cü yılı törenle anıldı admin
Bu içerik 642 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Hendek Kaymakamlığı tarafından 18 Mart Çanakkale zaferinin 103.cü yıl dönümü münasebeti ile bir dizi etkinlik düzenlendi. Saat 10.00’da ilçemiz Cumhuriyet alanında bulunan Atatürk Anıtı önünde  saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunarak göndere bayraklar çekildi. Günün anlam ve önemine binaen  Hendek Askerlik şubesi personeli  Asteğmen tarafından konuşma yapıldı.  Konuşmaların ardından okul öğrencileri Çanakkale Zaferi adlı şiirler okudular.

Çanakkale nedir?

Törende günün anlamını ifade eden konuşmayı yapan Askerlik Şubesi subayı; “  bugün Çanakkale zaferinin 103 cü yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. 57. Ci alayın düşmeyen sancağı ile Nusret mayın gemisiyle, Mesudiye zırhlısı ile, Conk bayırı ve Gelibolu’suyla , Yahya çavuşuyla, koca Seyiti ile, kınalı Ali’siyle vatan için canlarını feda eden 250.000 şehidiyle Çanakkale Zaferi laik demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda  önemli bir aşama, bağımsızlık ve egemenlik  mücadelesinin temellerinin atıldığı şanlı bir zaferdir.  Çanakkale utançla yaşamak yerine onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır.  Çanakkale dularla atılan her adımda inancın ispatı, bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir. Çanakkale genç yaşlı,kadın erkek el ele kenetlenen bir milletin varoluş mücadelesinin kıvılcımı, bir ulusun yokluktan varoluşa giden engelli yollarında bütün yurdu saran meşaledir. Çanakkale Zaferi kahraman askerlerimizin cihanı hayrte düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır.”

Yıllar sonra bir ilk yaşandı

Hendek Jandarma Garnizon Komutanlığına bağlı yarım manga asker tarafından anma etkinliği çerçevesinde üç el havaya ateş edildi.

Etkinlik çerçevesinde Atatürk Anıtına  Kaymakamlık, Belediye, Kuvvayı Milliye ve Muharip Gaziler derneği çelenkleri koyulması ile tören sona erdi. Aynı etkinlik çerçevesi içerisinde ilçemiz aile kabristanlığında meftun bulunan şehit kabirleri ziyaret edilerek dualar edildi, kabirlerine karanfil bırakıldı.  Aynı gün etkinlik dolayısı ile Ticaret Merkezi konferans salonunda öğrenciler için blek güreşi turnuvası yapıldı. Etkinlik yarın Ticaret Merkezinde slayt eşliğinde Çanakkale muharebelerinin gösterildiği  slayt ve film gösterileri ile devam edecek.

NOT: Haberin vide görüntülerini Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BELEDİYEDEN NEMALANAN ZENGİNLER VAR!
BELEDİYEDEN NEMALANAN ZENGİNLER VAR!
HİZMETİN ADRESİ CUMHUR İTTİFAKI
HİZMETİN ADRESİ CUMHUR İTTİFAKI