bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

ESNAF KEFALET VE KREDİ KOOPERATİFİ GENEL KURULU 25 MART’TA YAPILIYOR

Sosyal Devlet ilkesi doğrultusunda devlet, esnaflarımızın finansal para kaynağı kooperatiflere faizsiz ya da çok düşük faizli finans desteği sağlayarak ülkemizin mihenk taşı olan esnaflarımıza maddi destekte bulunmakta zararını da hazineden karşılamaktadır.

    ESNAF KEFALET VE KREDİ KOOPERATİFİ GENEL KURULU 25 MART’TA YAPILIYOR
    ESNAF KEFALET VE KREDİ KOOPERATİFİ GENEL KURULU 25 MART’TA YAPILIYOR admin
Bu içerik 1422 kez okundu.

   İflas gözünü korkutmadı

    İlçemizde de kurulu bulunan Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifinin yakın geçmişine baktığımızda  bilanço-mizan tutmamış, hesapsızca yapılan ticaret neticesinde kooperatif kredi vermek bir yana çalıştırdığı personeline maaşını ödeyemez hale gelmiş, maliye ve sigorta borçları birikmiş, ziyarete gelen ziyaretçilerine ikramda bulunduğu çayın parasını verememekte,  telefon ve enerji giderlerini ödeyemediği için enerjisi kesilmiş, nihayetinde esnafın  umudu olmaktan çıkmış iflas etmiş bir kurumdu. İşte bu atmosferde Hendek Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanlığını yürüten Mehmet Demirel , esnafın yüksek banka  faiz kıskacı altında ezilmesine , piyasada cirit atan faizcilere bulaşmasına daha fazla tahammül edilemez diyerek batırılmış,iflas etmiş, ayağa kalkmaz denilen kooperatife aday oldu ve genel kurul üyelerinin güvenini kazanarak kooperatif başkanlığına seçildi.

İlk icraati kooperatifi borç kamburundan kurtarmak oldu

    Tüm zorluklara rağmen hiçbir üyenin evine gidilerek icraı takibatta bulunulmamış mümkün mertebe borçların tahsili hukuk çerçevesinde alınma yolu seçilmiştir. Tabi bu süreç  içerisinde başkan Demirel,hiç te hak etmediği ağır cezada yargılanmasını dert etmemiş, sokak dedikodularına kulak tıkayarak işine odakllanmış bu mücadelede şahsi aracını ve evinini banka ipoteği doğrultusunda kaybetmiş bir ağabeyimiz. İşine odaklanan Demirel, devletin uygulamaya koyduğu borç taksitlendirilmesini fırsat bilerek orta cami sokak içerisinde bulunan mülkü  günün rayiç değerlerinin üstünde satarak maliye ve SGK borçlarını ödemek sureti ile kooperatifi  borç kamburundan kurtardı.

Başarısı gündem oldu

   Konumu ve beşeri ilişkileri sayesinde gerek kurum ve kuruluş başkanları gerek milletvekili ve bakanlar sayesinde kooperatife plasman sağlayarak iflas etmiş kooperatife işlerlik kazandırmış, üyelerinin içeride bulunan katılım paylarını bazen kooperatif hesaplarından bazen de şahsi parasından ödemiştir.  Sakarya genelinde sıralamanın en alt sırasında bulunurken özgüveni,inancı ve azmi ile bütün zorlukları alt ederek kazandığı başarı ülke gündemine oturmuştur.  Bugün bu kooperatif derecelendirmelerde ilk ikiye yükselmiş, kredi  dağıtım miktarlarını misliyle artırmıştır. Son iki yıl içerisinde küresel krizin ekonomimizi kasıp kavurduğu 2017-2018 yılları içerisinde yaklaşık 57 milyon finansmanı toplamda yaklaşık 570 üyesine dağıtmış esnafının nakliyecisinin can suyu can simidi olmuştur. Bunun yanı sıra 96 esnafımıza  faizsiz 30 bin lira kredi ve 80 esnafımıza da KOSGEB kredilerine kefil oldu.

Ya kooperatif bu plasmanı dağıtamamış olsydı?

    Lütfen bir an düşünün. Son iki yıl içerisinde yaşanan ekonomik krizde esnafımıza dağıtılan ve can simidi olarak nitelendirdiğimiz bu kredi muslukları açılmamış olsaydı neler olurdu? Kooperatifi ekonomik olarak kalkındırmasına paralel olarak üyelerinden elde ettiği kar payı sermayesini ise  düşük faizli getirisi olan banka faizi ile değerlendirmesinin enflasyona yenik düşeceği anlayışı ile kooperatifimize mülk kazandırmış bu bile ilçemizde birilerini rahatsız etmeye yetti de arttı.

Neden iki seçim bir arada yapılıyor?

   Her ne kadar esnaf kefalet ve esnaf odası kamuoyunda bir STK kuruluşu olarak adlandırılıyor olsa da bu kuruluşlar kanunlar nezdinde kurulmuş kamu tüzel kişiliğine sahip kuruluşlardır. Ki,mse istediği ölçüde  kendi bildiği gibi yönetim hakkına sahip değildir. Harcanan her bir kuruşun hesabı devletin yetkili organlarınca denetlenir. Hükümetimizin  yaptığı bir değişiklik bundan böyle kooperatif kongrelerinin her üç yılda bir yılın ilk üç ayı içerisinde yapılmasını hesap raporlarının kooperatif yetkili kurullarından mağda bakanlık tarafından denetlenmesini karara bağladı. İşte 25 Mart Pazar günü  bu karar neticesinde daha bundan 8 ay önce dört yıllığına genel kuruldan yetki almasına rağmen  bir genel kurul yapmak içintoplanacağız. Kamuoyunda iki ayrı kongrenin aynı gün içerisinde icra ediliyor olmasının gerçek nedeni yasal olarak Esnaf Odası seçimlerininde aynı tarihlere rastlamasındandır. Ekmeğini alnının teri ile kazanan, zamanın çok kıymetli olduğu günümüzde esnaflarımızı  tekrar tekrar genel kurullarda bulunmaya  çağırması esnafa bir zul’dür. Bunu önlemek ve yasalar çerçevesinde belirtilen genel kurulu icra etmek önemli bir görevdir.

    Değerli esnaf kardeşlerimiz. Kimse sizin oyunuza ipotek koyamaz, kimse sizin aklınızla alay edemez. Genel kurullar meşru zeminlerdir. Konuşacağı, eleştireceği bir konu varsa söz alır konuşur ya da susar. Sokak dedikoduları ile esnafımızın kafasını karıştırmak, tabiri caizse suyu bulandırmak, bulanık suda balık avlamak kimin haddine?

   Esnaf ve Sanatkarımıza burada büyük iş düşüyor. Çünkü sizlerin vereceği karar neticesinde başarısını ispatlamış bir başkan ve yönetimi sizlerden yeni bir dönem için yetki isteyecek.  Sizler yaşananlar ışığı altında kararlarınızı vereceksiniz. Sizlerin sokak dedikodularına, algı operasyonlarına pirim vermeyeceğinize inanıyor, genel kurulumuzun hayırlı olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cavit     2018-03-11 Hendek esnafinin batmış tükenmiş olan bir kooperatif in su anki duruma gelmesine sizinde açıkladığımız gibi büyük bir özveri ve emek sarf eden sayın başkan Mehmet Demirel'i verecekleri oylarla onure edeceklerine olan inancım tamdır.
Ömer     2018-03-10 İlçemize bu para eğer dağıtılmamış olsaydı çok sayıda iflaslar oluşur aileler yıkılırdı. Bizim enafımız bu gerçekleri göremeyecek kadar kör değil. Herkes işine bakacak yürüyen tekere kimse çomak sokmaya kalkmasın
Osman     2018-03-10 Teşekkür ederiz. Bilmediklerimizi geçmişte yaşananları bize özetle anlatmışsınız. Bunun üzerine gari artık söz söylenmez
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?