bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

YOK BÖYLE ZULÜM, YOK BÖYLE KUMPAS!

Kaymakam yanımdan kaçıyor, Vali hakaret ediyor. Maliyesi, polisi, jandarması üzerimize geliyor. Savcı, beni kapısında tam 6 saat bekletti. İnci Petrol’deki pompacıları, ‘Bombacı’ diye hapse bile attılar…

YOK BÖYLE ZULÜM, YOK BÖYLE KUMPAS!
YOK BÖYLE ZULÜM, YOK BÖYLE KUMPAS! admin
Bu içerik 39544 kez okundu.

Ali İnci, bundan tam 21 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecinde, siyasi ve ticari olarak yok edilmek istendiğini, belediye başkanı olduğu 1999 yılında da türlü hakaret ve suçlamalarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Gazeteci Serkan Köse’ye konuşan İnci, Hükümetin düştüğü, Refah Partisi’nin kapatıldığı süreçte, o dönem partisinin Hendek ilçe başkanı olduğundan, parti içi prensip kararı nedeniyle kendisinin de yasaklı duruma düştüğünü ve kurulan Fazilet Partisi’nde görev almadığını kaydetti.   

MÜSİAD ÜYESİ OLDUK DİYE 467 MİLYAR CEZA KESİLDİ

O dönem MÜSİAD’a Sakarya’dan ilk üye olan şirketin de İnci Grup olduğunu anlatan İnci, bu nedenle İnci Grubun da hedef alındığını belirterek, “İnci Gruba 1998 yılında 500 Milyar ceza kesilecek furyası oluştu. Sonrasında bir kadın müfettiş gelerek, çok ilginçtir şirketin o kadar evrakını 5 günde inceledi ve neticede 467 Milyar ceza kesildi. Böyle bir ceza yok. Tüm mal varlığımızı satsak karşılamaz. Tabii amaç burada, bizi sadece ekonomik olarak bitirmek de değil.  Vergi cezası olduğunda belediye başkanlığına aday da olamıyorsun. Bu tezgahı yaparken, benim şirket ortağı olmadığımı bilmiyorlar ama…

MÜSTEŞAR DA ŞAŞIRDI… SIRF REFAH PARTİLİYİZ DİYE

Maliye Bakanlığı Müsteşarına çıktık. Evrakları, cezaları gösterdik. Müsteşar da şaşırdı. İlgili yere talimat vererek, ufak bir cezayla bu işi kapatmalarını söyledi. Neyse, kendimizi ihbar etmiş gibi, Katma Değer artışından 5 Milyar lira ceza kesildi. Sonra bir baktık 467 Milyar duruyor, sonradan kesilen 5 Milyar da üzerine eklenmiş. Müsteşarı arıyoruz, yok. Ankara’ya gittik. Bize demez mi, ‘Kusura bakmayın. Sen Refah Partisi ilçe başkanıymışsın. Bu iş beni aşıyor.’  Son çare İdare Mahkemesi’ne başvurduk. Neyse ki, o haksız ceza mahkemece iptal edildi. Bizi kandırıp Katma Değer artışından kestikleri 5 Milyar ceza da 1999 depremi sonrası af kapsamında silindi.

NAMAZ KİTABI DELİL, POMPACI BOMBACI OLDU

“Maliye’den kurtulduk derken, örgüt suçlamasıyla karşı karşıya kaldık” diyen İnci şöyle devam etti:

Belediye başkanlığını kazandığım ilk günler... Bizi, Hizbullah’la ve farklı terör örgütleriyle ilişkilendirmek istediler. Akaryakıt istasyonumuz basıldı. Namaz Hocası Kitabı ve Kur’an-ı Kerim bulup, bunları delil kapsamında aldılar. Çalışanları sorguladılar. Biri sorguda şiveden kaynaklı pompacıyım diyeceğine ‘bombacıyım’ diyor. Diğeri baş bombacı. Böylelikle bizim işyerimizde çalışan arkadaşlar, kimi 3 ay, kimi 6 ay, kimi 1,5 yıl, 3,5 yıl gibi haksız yere ceza yattı. Sorguda deseler ki, ‘Ali İnci bize şunu yaptırdı, işte namaz kıldırdı’ falan,  bizde yanmıştık” ifadelerini kullandı.

BAŞÖRTÜSÜ EYLEMİ OLMUŞ… BANA YIKACAKLAR

Ali İnci, Hendek Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeye çağırılması olayını ise şöyle anlattı:

Belediye başkanlığımın beşinci günüydü. O zaman adliye, belediyenin karşısında. Polis gelip haber verince adliyeye geçtim. Savcı beklememi söylemiş, tam 6 saat bekletti. Gidecek oluyorum, polisler başkanım bekleyin diyor.  6 saat sonra ifade vermeye girdim. Üniversitede 24 Nisan günü başörtü eylemi olmuş. Suçlama, bu eylemi benim yaptırdığım yönünde. Avukat istiyor musun diye sordu. Avukat Hamit Turan’ı (Rahmetli) istedim. Sosyal demokrat bir avukat istememe şaşırdı. ‘O senin için gelir mi’ dedi. Bunun üzerine bana olan bakışı biraz normale dönmeye başladı.  Tabii suçlamayı reddettim. 18 Nisan seçim günü. 21 Nisan’da mazbata almışım. 22 Nisan’da belediye ziyaretçi akınına uğramış. 23 Nisan’da belediye başkanı olarak ilk defa bayrama çıkma heyecanım var. 24 Nisan’daki eylemi fiziki olarak benim düzenleme şansım yok. Benimle beraber, o gün ziyaretime gelen dönemin Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya ve Akyazı Belediye Başkanı Recep Yıldırım’a da aynı olayla ilgili dava açıldı.

RESMİ TÖRENDE BAKTIM KAYMAKAM KAÇIYOR…

Belediye başkanı olarak katıldığı ilk resmi bayram olan 23 Nisan’da yaşadığı trajikomik olaydan da bahseden İnci, “Protokolde bir baktım dönemin Kaymakamı ile aramızda bir metre mesafe. Yaklaşmaya çalışıyorum, Kaymakam kaçıyor. Bir metre mesafeyi korudu. Biraz daha yaklaşsam protokol kısmından çıkacak. Kaldım yerimde, töreni öyle tamamladık” dedi.

TEKLİFİ BEN YAPTIM DER MİSİN? KIPKIRMIZI OLDU

Yaşadıklarının bunlarla sınırlı kalmadığını, o dönem Hendek Emniyet Müdürlüğü’ne vekalet eden komiserin, kendisine kumpas kurmaya çalıştığını da anlatan İnci şöyle devam etti:

Bu komiser belediyeye gelerek, ‘Seni vuracaklar tedbirini al. Biz gerekli tedbirleri alıyoruz ama yeterli değil. Silahlı 5 kişi bulunsun etrafında.’ diyor (Hendek’te Ali İnci 1 ay içerisinde görevden alınacak dedikodusunun çok yaygın olduğu bir süreçti).  Müdüre dedim ki; Bu söylediğini biz yapsak, biri de kalkıp “Ali İnci çete kurdu” diye İçişleri Bakanlığı’na şikayet ederse ve Ankara’dan geldiklerinde, bu teklifi ben yaptım der misin? Kıpkırmızı oldu. Makamdan kovdum.

BAKTIK İŞ FARKLI YERE GİDİYOR, ZABITAYI ÇEKTİK

Zaten o süreçte bir taraftan polis, bir taraftan jandarma bizi sıkıştırıyor, çalışmaları engelleme gayreti var. Belediyenin kum yüklü kamyonuna, yola su damlatıyor diye ceza yazılır mı, o dönem yazdılar işte. Ekipler, gece su tamiratı yapacak oluyor, şikayet var deyip işi durdurmaya kalkıyorlar. Yine İlçe Jandarma Karakolu yapılırken de, askerle-zabıta karşı karşıya geldik. Karakolu yapacak müteahhit, hafriyatın döküleceği yerle ilgili gelmişti bize. Şehrin dışında yer gösterdik. Baktık, hafriyat şuan Rasimpaşa Camii’nin olduğu yere dökülüyor. Başkan Yardımcım Osman Özdilek, zabıtayla gidiyor oraya. Dökersin, dökemezsin asker, ilden destek kuvvet istedi. Baktık amaç farklı ve iş farklı yere gidiyor, zabıtayı çektik oradan.

SEN KİMSİN, SOKAKTAN GELDİN DİYE HAKARET ETTİ

Bu olay nedeniyle dönemin Valisi Yener Rakıcıoğlu’nu ziyaretlerinin de olaylı geçtiğini açıklayan İnci, şunları söyledi:

Makama girdik, Vali Bey yerinde oturuyor. Oturduğu yerden tokalaştık. Direkt ‘Sen kimsin, sokaktan geldin’ diye hakaret etmeye başladı. Sayın Valim diye yumuşatmaya çalışıyorum olmuyor. Jandarma inşaatındaki olayı öğrenmiş, tavrı ondan. Müteaahitin asıl dökmesi gereken yere dökmediğini ama bunun parasını da devletten aldığını izah ettim. Öyle ya müteaahhit üçkağıt yapıyor, üstelik döktükleri yerden o malzemeyi belediye taşımak zorunda kalacak. Yazık değil mi.

BİZ BU YERLERE SANILDIĞI GİBİ KOLAY GELMEDİK

Yaşadıklarıyla 28 Şubat sürecindeki zulmü en fazla hisseden kişilerden biri olduğunu ifade eden İnci, “Biz bu yerlere sanıldığı gibi kolay gelmedik. Zulüm gördük, hakaretlere uğradık ama ayakta kalmayı bildik. Yanlış yolda olsak, hataya düşsek çoktan harcanmıştık. Sabrettik, mücadele verdik. Bunları ilk kez anlatıyorum. Neden mi, özellikle o dönemi bilmeyen gençlerimiz bugünlerin kıymetini bilsinler istiyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
zafer     2018-03-09 evet haksızlık yaptımı yaptı fakat hendegide hendek yaptı püsküllü geldiginden beri ne yaptı?
Coşkun     2018-02-28 28 şubat döneminde bizlerin yaşadıkları Sayın İncinin anlattıkları ile birebir örtüşüyor. Anlattıklarının bir kısmını duymuştuk duymadıklarımızıda kendi anlatmış. Hendeğe sakaryaya bu ülkeyi hizmetleriyle örnek olmuş bir siyasetçi. Kendisine rabbimden esenlikler başarılar muavfakiyetler diliyorum. Çektiği her zahmeti vatandaşının lehine ustalıkla çevirebilen nadir bir siyasi dehadır. Yolun açık olsun sayın başkan. Her zaman her koşulda hendek seninle olacaktır.
Sedat     2018-02-28 Geçmişi bilmeyenlerin önünü aydınlatacak bu açıklamalarda eksik var fazlası yok. Sayın vekilim seni ilk seçimlerde Sakarya Büyükşehir Belediye başkanı olarak görmek istiyoruz.
Ercan yılmaz     2018-02-27 Bu yaşananların birçoğuna şahit olduğumuz için en azından ailemiz çerçevesinde yıllarca desteğimizi sürdürdük beni sevgili vekilim çok bilmezde başkanlığı dönemindede hiç bir özel isteğim olmamıştır şimdi arkasındaki gizli güçlerden biri olduğumu söylememde sakınca görmüyorum menfaati için böyle yazmış diyemezler hendeğimizin bugünkü konumunun mimarı sayın inci vekilimdir siyasi hayatının devamını dilerim fakat anlattıkları yaşadıkları bilmediğimiz olayları kanımı dondurdu saygılarımla
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?